Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јули, 2020 17:41

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители, рече Стелиос Петсас, портпарол на владата на оваа земја, кој ги отвори границите за масовен туризам во средата.

Петсас рече дека ќе биде дозволено пристигнување на сите меѓународни летови за Грција, освен за директни летови од Велика Британија и Шведска до 15 јули.

По влегувањето во земјава, туристите ќе бидат тестирани за вирусот на корона, рече тој, додавајќи дека 5.889 лица од 16 аеродроми биле тестирани вчера за КОВИД-19 и дека резултатите ќе бидат познати деенс. 

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

Патниците од Албанија, Северна Македонија и Турција ќе можат да влезат во Грција само во одредени околности, изјави портпарол на владата, додавајќи дека траектот од Игуменица и Патрасзапочнал да сообраќа.

Петсас рече дека Грција ги отвори своите граници за туристите со одредени ограничувања, како и дека ги презема сите неопходни мерки со цел да го заштити локалното население и сите оние кои се вработени во туристичкиот сектор.

По влегувањето во земјата, туристите ќе бидат тестирани за вирусот на корона, рече тој, додавајќи дека 5.889 лица од 16 аеродроми биле тестирани вчера за КОВИД-19 и дека резултатите ќе бидат познати деенс. 

Грчките власти внимателно ја следат епидемиолошката состојба во Европа и во светот и нема да направат отстапки по прашањето за заштита на јавното здравство и животот на луѓето, истакна Петсас.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...