Многу Грци излегоа на плажите овој викенд, бидејќи температурата достигна дури 36 ° С.

Објавил: Перо Милчин | 18 мај, 2020 17:37

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ: Еве како ќе изгледа летување на Егејскиот брег (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Плажата Потамос во Епанома, во близина на Солун, викендов беше преполна, откако Грција повторно ги отвори организираните јавни плажи, нарачувајќи строго придржување кон правилата за социјална оддалеченост, меѓу пандемијата на коронавирус во неделата.

Ќе биде неопходно да се ограничи бројот на луѓе кои престојуваат на плажите, како и тоа да обезбеди безбедно растојание поради корона вирусот.

Грчките медиуми објавија дека на плажата Астерас во атинското предградие, сетот лежалки стана значително поскап заради новите задолжителни правила на однесување на плажите.

Две лежалки и чадор чинат дури 80 евра и спрема тоа туристите треба да издвојат повисока цена ако сакаат да летуваат на ова место.

Секој пат кога ќе се ослободат лежалките, вработените веднаш се дезинфицираат за да може да дојде следниот корисник. На влезот, персоналот носи маски и покрај високите температури, а социјалното растојание мора да се почитува.

Многу Грци излегоа на плажите овој викенд, бидејќи температурата достигна дури 36 ° С.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест...

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време...