СИРИЗА има потреба од најмалку 151 глас во 300-члениот парламент, за да го ратификува договорот, но по распадот на коалицијата партијата има 145 пратеници.

Објавил: Перо Милчин | 19 јануари, 2019 8:32

Грција пред важна одлука за Македонија

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

 

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, изјавил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на следната недела, пишува грчкиот весник Катимерини.

Владејачката партија по состанокот на политичката партија, СИРИЗА, Вуцис изјавил дека процесот на ратификација на договорот ќе започне во наредната недела на ниво на комисијата и ќе заврши со меѓусебна дебата на пленарна седница.

„Секој ќе добие збор. Секој ќе добие време“, рекол Вуцис пред новинарите по првата средба со политичкиот секретар на СИРИЗА.

СИРИЗА има потреба од најмалку 151 глас во 300-члениот парламент, за да го ратификува договорот, но по распадот на коалицијата партијата има 145 пратеници.

 Илјадници демонстранти се очекува да пристигнат во главниот град во неделата за организирање на демонстрации против договорот меѓу Грција и Македонија.
 “Катимерини” пишува дека Владата е премногу загрижена од судирот меѓу поранешниот министер Панос Каменос и поранешниот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас.
Коѕијас ја напушти својата функција во октомври 2018 година поради несогласување со Каменос поради договорот со Македонија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сарај, Чаир, Гази Баба и Бутел се општини со најголем број на заболени а воедно посочи и дека ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки доколку тоа е потребно.

Венко Филипче: Повторно ќе воведеме рестрикции!

На денешната прес-конференција Министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција...

Неспособноста на министерката Нина Ангеловска – Групер и целиот економски тим на Владата, не треба да бидат оправдување за задолжувањата.

ЛЕВИЦА: „СДСМ ја однесе Македонија во длабока економска бездна“

Антинародната политика на Заев и СДС и натаму продолжува. Откако на најподол начин...

 За мене се најважни граѓаните и нивното мислење и понатаму ќе преземам се што е неопходно за заштита на нивното здравје и здравјето на целата нација. Денешните изјави се само политички и истите преставуваат непринципиелен притисок врз моето работење додава миностерот за внатрешни работи Наке Чулев.

Чулев: Порастот на заболени е вина на власта!

Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта наместо суштински...