Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 ноември, 2019 17:19

ГРЦИЈА СПРЕМНА: Кинескиот претседател Си Џинпинг вечерва доаѓа во официјална посета на Грција!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

Паралелно, планирано е да го посети седиштето на кинеската компанија COSCO на атинското пристаниште Пиреас, но и музејот на Акропол.

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, во интервју за кинеската телевизија CCTV вели дека посетата на Си Џинпинг на Атина означува нов период во односите меѓу двете земји.

Павлопулос додава дека економските односи меѓу Грција и Кина се во корист и на двете земји особено по 2006 година и инвестицијата на COSCO. Претседателот на Кина, минатиот понеделник се сретна со грчкиот премиер во рамки на посетата на Мицотакис на Шангај и учеството на Меѓународниот саем.

На средбата, според грчки владини извори биле потврдени врските на пријателство и соработка меѓу двете земји и станало збор за областите во кои може да се зајакне и прошири оваа соработка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Братот на Џорџ Флојд,  Теренс Флојд дошол на местото каде што починал неговиот брат и го посетил муралот направен во чест на неговиот брат.

НА МЕСТОТО КАДЕ БЕШЕ УБИЕН ФЛОЈД ДОЈДЕ НЕГОВИОТ БРАТ: Не правете нереди, тоа нема да го врати мојот брат!

Братот на убиениот Џорџ Флојд го ​​посети местото на импровизиран меморијал во Минеаполис...

Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

ХИЛАРИ КЛИНТОН ЖЕСТОКО УДРИ ПО ТРАМП: Тоа е злоупотреба на претседателската моќ!

Поранешниот државен секретар и кандидат на претседателските избори во 2016 година, Хилари...

Тоа се однесува на граѓаните за кои причината за карантинот не е контакт со лице заразено со Ковид-19, се наведува во новата наредба на бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев, пренесува БГНЕС.

Бугарија го укина карантинот за државјани на Македонија!

Директорите на регионалните здравствени инспекторати ја укинаа наредбата за задолжителен...

Но, вистинскиот хаос на социјалните мрежи се појави кога луѓето сфатија за која песна станува збор.

ВИСТИНСКИ ШОК ВО АМЕРИКА: ДОДЕКА ТРААТ ПРОТЕСТИТЕ, ОД ПОЛИЦИСКИТЕ МОТОРОЛИ ЕЧИ ПЕСНА ЗА РАДОВАН КАРАЏИЌ!

Дека непознати лица го прекинаа радио сигналот на полицијата во Чикаго со српски песни...