Македонците во Грција преку ова писмо, сакале да ги добијат своите права, по низата неправди кои им беа нанесени. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 април, 2019 14:39

Грчката црква не дозволува литургии на Македонски јазик за Македонците кои живеат во Грција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Грчката Црква не дозволува литургии на македонски јазик, за Македонците кои живеат на територијата на Северна Грција. Вчера Грчкиот Синод испрати писмо до екуменскиот патријарх Вартоломеј, во кое се наведува дека грчката црква го отфрла барањето на „самопрогласените Македонци“ во грчките цркви да се богослужи на македонски јазик, пренесува телевизија АЛФА.

Македонците во Северна Грцја по низа неправди, се борат за да добијат право на литургија во Грчките цркви на својот мајчин јазик. Според тврдењата дадени од Виножито, единствената политичка организација на Македонците во Грција, денес во државата има околу 400.000 Македонци

Бурните реакции на Грчкиот Синод, започнале откако партијата која ги застапува Македонците во Грција, „Виножито“, испратила писмо до нив, по што Грчкиот синод свикал итен состанок за разрешување на ситуацијата, и бурно реагирале до највисоките црковни инстанци.

Македонците во Грција преку ова писмо, сакале да ги добијат своите права, по низата неправди кои им беа нанесени. 

-Сакаме да имаме црковна литургија на нашиот мајчин современ македонски јазик, дури и во недела во регионите на Грција каде што живееме македонските православни христијани, национални македонски грчки граѓани. По ратификацијата на Преспанскиот договор меѓу Република Грција и Република Северна Македонија, ние веруваме дека дојде време да се стави крај на неправдата на нас родното македонско малцинство македонски православни христијански етнички Македонци на територијата на Грција. Ве замолуваме наши верски Пастири да придонесат со разбирање на нашите религиозни права како малцинство да пеат и да слушаат молитви на нашиот јазик и да ги крштаваат нашите деца со нашите традиционални имиња, стои во писмото од Виножито.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор Грција се обврза дека го признава македонскиот јазик и нација, па поради тоа од партијата која ги застапува македонците во соседна Грција, Виножито побараа и од грчките универзитети да се промовира и изучувањето на македонскиот јазик.

Според тврдењата дадени од Виножито, единствената политичка организација на Македонците во Грција, денес во државата има околу 400.000 Македонци. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Честитајќи им на „ренџерите“ на новите реновирани простории министерката изрази задоволство што добиваат подобри услови за работа и што тоа значи нов чекор во подобрувањето на стандардите во Армијата.

Армиските ренџери добија нови реновирани простории

Министерката Радмила Шекеринска денес во касарната „Илинден“ го посети реновираното...

Зоран Заев мора да знае дека по промената на власта ќе има детална истрага каде, како и за што биле трошени парите на граѓаните, кои треба да се враќаат во следните 10, 15 или 20 години.

Заев најавува ново задолжување од 700 милиони евра, јавниот долг ќе надмине 7 милијарди

Владата најавува ново задолжување преку еврообврзница од 700 милиони евра. Овие пари...

Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 март 2021 година.

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре 4 март (четврток)...

Од почетокот на 2020 година – 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време.

ВО ТЕКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА – 446 НОВИ ВРАБОТУВАЊА ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО

Министерството за здравство информира дека минатата година беа реализирани 446 нови...