Од кабинетот на Павлопулос, рано утрово преку соопштение ги известија новинарите и медиумите дека „поради вирус на претседателот на државата Прокопис Павлопулос, денешните средби во претседателската палата нема да се одржат“, јави дописничката на МИА од Атина.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 јануари, 2020 18:46

Грчкиот претседател Павлопулос итно пренесен во болница

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос денеска бил пренесен во Центарот за кардиохирургија „Оназис“ во Атина, поради висока температура предизвикана од вирус, за да му се направат дополнителни испитувања, објавија грчките медиуми.

Од кабинетот на Павлопулос, рано утрово преку соопштение ги известија новинарите и медиумите дека „поради вирус на претседателот на државата Прокопис Павлопулос, денешните средби во претседателската палата нема да се одржат“, јави дописничката на МИА од Атина.

Павлопулос е грчки правник, професор , политичар и претседател на грчкиот Република .

Тој работел како министер во многу влади во Грција и долги години како член на Новата демократија .

Во март 2004 година тој беше назначен за министер за внатрешни работи, јавна администрација и децентрализација на Владата на Константинос Караманлис , каде што остана до септември 2007 година,  кога Караманлис беше назначен за министер за внатрешни работи во новото Министерство  со спојување на Министерството за внатрешни работи, јавна администрација и децентрализација и Министерството за јавен ред.

Од 2015 е седмиот претседател на грчката Република  кога неговиот мандат заврши Каролос Папуљас .

Во 1974 година стана секретар на првиот претседател на Третата грчка Република Михалис Стасинопулос . Во декември 1989 година, тој беше назначен за заменик министер за претседателство (владин портпарол) на владата на Еквадор .

Во септември 1995 година тој беше назначен за политички советник на претседателот на Нова демократија , Милтијадис Еверт , а една година подоцна портпарол на Нова демократија.

На изборите во 1996 година, тој беше избран за грчки парламент за прв пат на второто место во гласачката кутија Нова демократија. На следните избори, пратеник беше избран на следниов начин: 2000 (59.810 крстови, 3-то место), 2004 година (5то место), 2007 година (43.417 крстови, 4то место), 2009 година (28.164 крстови, 3-то место) и 2012 година (11.550 крстови) , 7-та позиција ( мај и јуни ) беше реизбрана за член на 1-ви област во Атина .  Во периодот 2000-2004 година тој бил назначен за парламентарен портпарол на Нова демократија.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија меѓу Белград и Приштина, како и за завршување на изградбата на автопатот меѓу двата града.

Србија ќе го признае Косово?

Србија и Косово потпишаа декларација со намера за воспоставување железничка линија...

Се прашувате кој е Стане Доланц? И, како тој всушност владеел со Југот? И каква врска имал со Аркан?

Бил шеф на Аркан и негов ментор, од него се плашел и Тито- запознајте го вистинскиот владетел на СФРЈ

Во раните 80-ти години опозицијата го запомни по неговите чистки, бидејќи тој, како министер...

Екстрадицијата на 43- годишниот Доброслав Гавриќ се очекува во најскоро време, а ќе се обави во стога тајност, и со засилени мерки за претпазливост. По него ќе биде испратен специлано обучен тим на Министерството за внатрешни работи на Србија, а сите претходни детали ќе бидат договорени преку националните бироа на Интерпол. Во земјата од која побегна пред 14 години ќе биде вратен со редовна авиокомпанија.

Убиецот на Аркан тајно ќе биде екстрадиран во Србија- еве во кој затвор ќе “лежи” Гавриќ

Се уште се чека на потписот на министерот за правда на Јужна Африка, за екстрадиција...