Бујар Османи не може да се помири со фактот дека ниванта желба за Албанизирање на Македонија е спречена барем во моментов

Објавил: Македонка Димкин | 8 декември, 2019 13:11

Дали Бујар Османи најавува војна во Македонија како онаа во 2001?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Бујар Османи не може да се помири со фактот дека нивната желба за Албанизирање на Македонија е спречена барем во моментов: Секое отворање на Законот за јазици, со кој се затворија прашањата од Рамковниот договор, ќе не врати пред 2001 година, изјави вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, откако премиерот Зоран Заев најави дека ќе бидат инкорпорирани препораките на Венецијанската комсисија за ревидирање на употребата на албанскиот јазик во судството.

Каракамишева директна и без ракавици: Дали господинот Бујар Османи се исплаши од овие правни факти?
Дали господинот Бујар Османи мисли дека меѓународното и националното право се само играчка за во витрина?

» Османи е дециден и директно кажува дека секое надгласување на македонските судии на албанските во Уставниот суд за Законот за јазици, секој обид на Министерството за правда да направи измени без усогласеност на целата влада и без консензус во Собранието е поместување на македонско-алабанскиот баланс кој се воспоставува со Законот за јазици и ќе отвори зачаран круг и спирала што ќе не помести од патот по кој сме тргнале – рече Османи.

Тој посочи уште дека Венецијанската комисија има потешкотии за примена на двојазичноста во судството поради немање капацитети, (мисли дека тие не се на ниво на задачата)но, како што нагласува, можете да се употреби двојазичност во банкнотите.

» Понатаму Османи продолжува со желбите: не можете вие да отворите дебата за судството, а да не отворите дебата за банкнотите. Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството. Вели можеби во моментов нема капацитети, па Владата, односно државата да размисли дали можеби привремено да го одложи имплементирањето додека не се создадат капацитети или да создаде капацитети – рече Османи.


Она што е посбено важно посебно за помладите читатели е да се каже дека ДУИ на која припаѓа и г-н Османи веќе од 2001 година континуирано се занимаваат со „наводните права на Албанците„ и досега не оствариле никаков економски проект ниту пак покажале концепт за подобро утре а кој е од важност на сите граѓани во Република Македонија во кое живеат и тие како малцинство. Факт е дека ова го дозволуваат или игнорираат сите политички субјекти во Македонија иако сите знаат дека Албанските политичари не донеле баш никаков просперитет во државата туку напротив со своите радикални барања ја одалечуваат Македонија од европското тло.

Од друга страна сведоци сме на бруталноста на Албанските тинејџери каде се усмртени деца од Македонска националност, сведоци сме на безаконското градење на Џамијата во Охрис, сведоци сме на безаконското градење на објекти од советникот во Охрид.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...

За потсетување, централен регистар го избрка од работа Емил Јакимовски- Гусар, кој изминатата недела им се закануваше и ги навредуваше новинарките Мери Јордановска од „А1ОН“ и Искра Коровешовска од „Алфа ТВ“, како и на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев. Директорката на Централен регистар Марија Бошковска Јанковски преку Фејсбук соопшти дека Јакимовски е отпуштен поради суштествени повреди на одредбите од Колективниот договор.

Полицијата го уапси Емил Јакимовски за семејно насилство

Лицето Е.Ј. е приведено во полициска станица по претходна пријава за семејно насилство,...

Како што соопштија градските власти на Фејсбук, непознати сторители деновиве на јужната страна на врвот на Водно уништиле видиковец.

СКОПЈАНИ ПРОДОЛЖУВААТ СО ДИВИЈАНТНОТО ОДНЕСУВАЊЕ – уништени објектите на Водно

Дивијантното однесување на скопјани се уште можеме да го видиме на падините на Водно,...