Постои уште еден аргумент против миење на косата навечер, а тоа е создавање на габа.

Објавил: admin@magazin | 20 декември, 2020 13:33

ДАЛИ Е ПОДОБРО ДА СЕ МИЕ КОСА НАУТРО ИЛИ ВЕЧЕР? Еве кога е најдобро да го сториме тоа, сите ја правиме оваа грешка

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Никој не сака да има коса без волумен, па поради таа причина ја мијат косата на секои два дена, а таа навика не е здрава.

Ако ја миете косата пред спиење, можеби сте забележале дека е мрсна и дека треба почесто да ја миете. Експертите велат дека ова е очигледно само затоа што за време на спиењето, косата се притиска на перницата, поради што се губи волуменот!

Никој не сака фризура без волумен, па поради таа причина ја мијат косата на секои два дена, а таа навика не е здрава.

Имено, по сушењето, косата останува малку влажна, а влажната коса е многу помека од сувата и полесно се крши.

Постои уште еден аргумент против миење на косата навечер, а тоа е создавање на габа.

Тие сакаат влажни и топли места, а влажната коса и меката перница се добитна комбинација.

Никогаш не заспивајте со целосно влажна коса. Moжете да се разбудите наутро со главоболка и габа и ќе се формира мувла и првут.

Поради сето горенаведено, најдобро е да ја измиете косата наутро!

Меѓутоа, ако треба да ја миете косата навечер, исушете ја добро, користете производи за волумен и спијте на свилена перница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.