Само 25% од паровите редовно се спуштаат „под папокот.“

Објавил: Сара Фемина | 31 мај, 2019 23:25

Дали на жените им се случува да свршат прерано?

Фото/Текст извор: ©поглед.мк

Веројатно би се изненадиле со сознанието дека мажите повеќе ги возбудува да ја гледаат жената како се соблекува пред нив, отколку кога партнерка орално го задоволува. Или, дека ерекцијата подолго трае ако мажот користи кондом.

Кај мажите сексуалната желба го достигнува максимумот во дваесеттите и четириесеттите години. Кај жените е обратно. Кај нив сексуалната желба се смалува по пубертетот, за да нагло се зголеми по триесеттата до триесет и петтата година.

1. Што најмногу сакаат мажите во кревет?
Пенетрација на прво место, оралниот секс е дури на трето место. На второ место од возбудливите активности е набљудувањето како се соблекува партнерката.
2. Дали жените кои користат контрацепција сепак забременуваат?
Да, дури 47 проценти, главно поради неправилната употреба на заштитата. А вие се прашувате зошто во кутијата со кондоми стои упатство!
3. Кога се измислени првите вибратори?
Првите вибратори се појавиле далечната 1869 година кога е направено првото средство за масажа, на парен погон. Но, бидејќи е рекламиран како средство за лечење на женската „хистерија“, можел да се набави само со лекарски рецепт.
4. Како влијае сексот на работата на вашето срце и пулсот?
Напорната работа во кревет може двојно да ги зголеми крвниот притисок и пулсот. Сексот е благотворна активност исто како возењето на велосипед, или шетањето, велат кардиолозите. Ах, да здрава личност може да доживее срцев удар за време на секс, но ризикот е само еден спрема милион.
5. Колку мажи своето прво љубовно искуство го доживеале со девојката во која што се заљубени?
Само 31%.
6. А колку жени го доживеале тоа со мажот кој што го сакаат?
Нешто повеќе од 55%. Но, многу жени поради тоа жалат, велат дека не им било толку убаво, или дека тоа го направиле под притисок.
7. Дали луѓето чувствуваат вина поради мастурбација?
Половина од нив, да. Иако мастурбацијата е најдобриот начин да се научи нешто за сексот. Жените кои мастурбираат доживуваат поинтензивни и почести оргазми од жените кои тоа не го прават.
8. Колку луѓе мастурбираат барем еднаш неделно?
Околу 27% мажи и 8% жени признаваат дека го прават тоа. Вистинскиот број е веројатно поголем.
9. Колку мажи свршуваат прерано?
Околу 30% признаваат дека премногу брзаат.
10. Колку е долг просечниот пенис во ерекција?
Нешто повеќе од 15 сантиметри. Најдолгиот пенис кој го измериле лекарите бил долг 34 сантиметри и широк 16.
11. Кога пенисот ја постигнува својата величина?
Околу 17-тата година, кога и неговата енергија и либидо се на највисоко ниво.
12. Колку се продолжува вагината кога е жената возбудена?
Во просек станува подолга и поширока за по пет сантиметри.
13. Зошто мажите некогаш ејакулираат повеќе сперма, а некогаш сосема малку?
Тоа нема врска со тоа колку уживале, туку зависи од тоа колку време поминало од неговиот последен оргазам. Што подолго чека, толку е поголема количината на сперма.
14. Може ли жената да доживее оргазам само со однос, без дополнителна стимулација?
Ретко. Скоро на секоја жена и е потребна директна, или индиректна стимулација на клиторисот за да го достигне максимумот. Од друга страна пет проценти од жените велат дека го доживуваат максимумот само со допирање на нивните гради, со фантазирање (без раце) или со прекрстување на нозете.
15. Колку набабруваат брадавиците на градите кога е возбудена жената?
Можат да пораснат за 25% во однос на нивната нормална вечичина.
16. Колку често жените имаат секс?
Просечната жена има секс 127 пати годишно, односно 2,4 пати неделно.
17. Дали на жените им се случува да свршат прерано?
Не. До 14% од жените во дваесеттите и триесеттите години велат дека нивната најголема сексуална дисфункција им е тоа што свршуваат прерано, иако не е јасно што има тука дисфункционално.
18. Колку парови редовно имаат орален секс?
Само 25% од паровите редовно се спуштаат „под папокот.“
19. Дали вкусот на спермата зависи од тоа што јадел мажот?
Да. По испиени повеќе кафиња и пиво, спермата има горчлив вкус.
20. Дали кондомот помага сексот да потрае?
Да. Ерекцијата со кондом трае три минути подолго. Причина повеќе да се користи контрацепција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Истражувањата на универзитетот Нотингам покажало дека мажите што имале редовен секс во 50-тите години имаат помали шанси за развој на рак на простатата.

Утринскиот секс го крева расположението и го зајакнува имунитетот!

Ако незнаете како да го започнете денот во добро расположение, одговорот е мошне едноставен:...

Градењето на возбудување и доживување на повеќекратен оргазам во еден обид дефинитивно е дел од физичката техника, но првиот чекор за ова е поставување на своите мисли и емоции во ред.

Како до повеќекратен оргазам? – Следете ги само овие пет чекори

Длабокиот оргазам зависи од опуштеноста, кога ќе го промените сравот и свеста за себеси,...

Сепак, вакви сцени имаше повеќе во 90-тите, а и пејачите во тоа време беа далеку поопуштени од денес.

Вистински секс во видео спот- пејачот и пејачката од оваа група биле во врска – сите ја знаете оваа песна

Оваа секс сцена од познатото видео од деведесетите многумина ја знаат напамет. Во многу...