„Здравството на колена: Ја губат битката со ковидот. Луѓето масовно се заразуваат и умират. Државите се пред колапс!„

Објавил: Македонка Димкин | 22 октомври, 2020 17:42

Дали новинарот Васко Ефтов го плаши македонскиот читател со лажни вести?

Фото/Текст извор: ©во центар

Откога гостопримството на контраверзниот новинар Васко Ефтов  му го одкажаа сите национални телевизии во Македонија, тој продолжи да се мотка на Јутјуб а неодамна лансира и свој портал.

Но она што денес многумина читатели ги вознемири е неговиот текст: Здравството на колена: Ја губат битката со ковидот. Луѓето масовно се заразуваат и умират. Државите се пред колапс!„

Она што посебно е забележливо што Ефтов не наведува на кој извор се повикува, кој му ги соопштил тие информации?

Текстот ви го пренесуѕваме во целост:

Полска, Словачка и Чешка повторно забележаа рекорден број случаи на коронавирус, полските власти предупредија за пренатрупаност во здравствениот систем.

Бројот на случаи со коронавирус во Полска е двојно зголемен за помалку од три недели. Со рекордни 10.040 случаи, Полска премина 200.000 заразени во последните 24 часа, а на 4 октомври имаа нешто над 100.000 заразени. Уште 130 лица починаа, така што вкупниот број на починати е 3851.

Долниот дом на полскиот парламент одржува вонреден состанок за да разговара за предложениот закон на владејачката партија Право и Правда, чија цел е деблокада на преоптоварен здравствен систем.

Владиниот советник за ковид-19 Анджеј Хорбан рече дека 10.000 случаи на ден се горната граница на која може да ја издржи здравствениот систем.

Кавид пациенти во болниците зафатиле 9.439 кревети, а 757 се на апарати за дишење, соопшти Министерството за здравство.

Чешка во последните 24 часа забележа рекордни 11.984 случаи. Други 106 лица починаа во земја со 10,7 милиони жители, според податоците на Министерството за здравство во средата.

Чешкиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Јан Хамачек има позитивен тест за коронавирус, потврди тој за Ројтерс во средата. Хамачек (41) е шеф на Социјалдемократската партија, партнер во владејачката коалиција и исто така шеф на кризниот штаб во пандемијата со коронавирус.

Словачка во вторникот забележа 2.202 нови случаи на коронавирус, што е најмногу од почетокот на епидемијата во земјата, објави во средата Министерството за здравство.

Во земја со 5,5 милиони жители вкупно се заразени 33.602 лица, а починаа 98 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали е македонското здравство преде свршен чин? Како мисли минсигтерот Филипче да се бори против епидемијата, во вакви катасторфални услови.

Страв и трепет во Битолската Болница, двајца на приемно на инфузија заедно со два лешеви

Магазин дојде до ексклузивни фотографии, каде се гледа голготата на Македонското Здравство. Имено...

Изразувањето сочувство е едно од правилата за добро однесување, кое произлегува од домашно воспитување и општествената норма што треба да се почитува, особено ако сте носител на важна и одговорна функција во државата.

Стоилковиќ: Срамно однесување на Заев и Пендаровски по смртта на српскиот патријарх Иринеј!

Претседателот на Демократската партија на Србите и пратеник Иван Стоиљковиќ остро...

Оттука, со право можеме да прашаме, што е следниот чекор на патот кон Европа? Да почнат ниту да не ги огласуваат слободните работни места надвор од партиските штабови!?

Левица утре поднесува 61 барање за надзор до инспекторат за труд поради партиски вработувања во училиштата

Одамна се зборува за партизацијата на јавните служби, и одамна истата состојба сè...

Самото сервисирање на долгот (исплата на рати и камати) изнесува околу 30% од јавните приходи.

Предложениот лек за должничката криза е поопасен од самата болест од која е зафатена македонската економија

Јавниот долг забрзано се движи кон неодржливост. Нетранспарентноста, неотчетноста...