До вторник времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со максимални температури кој ќе бидат релативно високи, и ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Објавил: Перо Милчин | 3 октомври, 2021 13:12

ДАЛИ СЕ ГЛЕДА КРАЈОТ НА ДОЛГОТРАЈНАТА СУША?! ОД СРЕДА НАВЕЧЕР СЛЕДУВААТ ОБИЛНИ ДОЖДОВИ И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По се изгледа и судејќи според последно направените анализи со помош на најпрецизните нумерички модели, се гледа крајот на долготрајната суша во Македонија.

До вторник времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со максимални температури кој ќе бидат релативно високи, и ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Од среда, особено навечер и во текот на ноќта кон четврток нашата територија ќе потпадне под влијание на ИЗРАЗЕН ВЛАЖЕН воздушен бран од запад и истиот ќе услови врнежи од дожд кој ќе се прошират над целата територија на државава. На повеќе места врнежите ќе бидат ОБИЛНИ, а НАЈОБИЛНИ врнежи ќе има во западните и во југозападните предели каде локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а особено Долж Повардарието промената на времето ќе биде проследена и со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Голем пад на максималните температури ќе има од четврток кога ќе се искачуваат во интервалот само од 11 до 18 степени и истите ќе бидат ПОТПРОСЕЧНИ за овој период од годината.

И во Скопскиот регион од среда навечер и во текот на ноќта кон четврток ќе има врнежи од дожд. Температурите ќе се искачат до околу 23 степени, додека особено од четврток ќе бележат тенденција на ГОЛЕМ ПАД и максималните дневни од четврток ќе се искачуваат само до околу 15 степени.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 10 степени.

СЛЕДУВААТ ЧЕСТИ ВРНЕЖИ – ОСОБЕНО ВО ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, ПОГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ ВО ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. Поинтензивни...

Поинтензивни врнежи ќе има особено во западните предели, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

НАЈНОВИ НАЈАВИ: ДАЛИ ДОАЃААТ ПРВИТЕ ЗНАЧИТЕЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА?!

Како што веќе кажавме, утре ќе имаме променливо облачно и релативно суво време, додека...