Зошто е потребно Македонија во услови на пандемија и сериозна финансиска и економска криза итно да се задолжи со огромна сума на пари за реформа, а при тоа нема јасно изградена стратегија и реално одржлив план за нејзино спроведување? –праша Муцунски.

Објавил: Мирко Бачиќ | 26 февруари, 2021 5:09

Дали Царовска е подготвена да ги признае грешките за образовниот радикален „концепт без концепт“ и зошто се задолживме 21.5 милиони евра?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На вчерашната собраниска седница пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во пратеничко прашање упатено до министерката за образование и наука праша дали таа е подготвена да ги признае грешките од образовниот „концепт без концепт“ како и зошто се задолживме како држава плус 21.5 милиони евра ?

-Пред две недели имаше јавна расправа за реформата на образованието. Поврзано со овој радикален „концепт без концепт“ кој беше предмет на критика од најстручните во рамки на законодавниот дом дебатиравме за дополнително задолжување во висина од 21.5 милиони евра, иако министерката беше уредно поканета таа сепак не дојде во овој дом од кого е избрана и пред кого има уставна обврска во секое време одговара, таа не даде образложение, вели Муцунски.

Зошто е потребно Македонија во услови на пандемија и сериозна финансиска и економска криза итно да се задолжи со огромна сума на пари за реформа, а при тоа нема јасно изградена стратегија и реално одржлив план  за нејзино спроведување? –праша Муцунски.

Тој исто така ја праша министерката Царовска дали е подготвена да ги признае направените грешки и да се врати на маса со видни експерти во државата заради заедничка подготовка на одржлива образовна реформа во областа на основното образование, а во чии рамки во прв план ќе бидат ставени интересите на учениците, наставниците, родителите и воопшто напредокот на државата во рамки на образовниот процес!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

Стекнувањето на основните информации преку конкретни истражувања, односно искуствено научени лекции, се основните предуслови да се осознаат проблемите, но и поголем мотив да се делува во насока на заштитата на животната средина и активно вклучување на младите во сите фази на заштитата. Всушност, во училиште се учи љубовта кон планетата Земја.“

Царовска: Во училиште се учи љубовта кон планетата Земја

„Во глобалната акција за спасување на планетата Земја, децата односно учениците...

По усвојувањето на новата Концепција за основно образование и изработката на новите наставни програми, се воведува и современа дидактика со која значително ќе се подобри квалитетот на воспитно – образовниот процес и наставата.

Министерство за образование и наука: Преку современи учебници без грешки го подигаме квалитетот на образовниот процес

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат...

Со инвестицијата од 5 милиони денари опремени се новите клинички сали сместени на три катедри, со што студентите добиваат соодветни услови за успешно спроведување на клиничките вежби.

Царовска: Со континуирани инвестиции се гради квалитетно високо образование

Само континуитет на инвестиции во образованието може да донесе квалитетно образование. Ова...

Во Гостивар конкретно има три стручни училишта: средното техничко, средното економско и средното медицинско училиште. Во нашето општество генерално има еден парадокс кој не може да се објасни.

Царовска: Заедно со компаниите ги утврдуваме потребни профили за средното стручно образование

Преку овој карван на социјални дијалози под мотото „учи паметно, работи стручно“,...