Оној што ве сака, сигурно ќе ги отвори границите. Среќно патување, едноставно не допирајте ги Србите", рече Дачиќ.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 мај, 2020 10:33

ДАЧИЌ И ПОРАЧА НА ПОДГОРИЦА: Среќен ви пат, само не ги допирајте србите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство за слетување на белградскиот аеродром со авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс” нема никаква врска со надворешната политика.

Дачиќ за ТВ Прва изјави дека тоа не биле реципрочни мерки против одлуката на Црна Гора, но дека реципрочни мерки ќе бидат доколку Србија им забрани на црногорските граѓани да влезат на српската територија.

“Што се однесува до мене, оваа мерка против Црна Гора може да остане преку целата година, така што нашите луѓе малку да се освестат. Оној што ве сака, сигурно ќе ги отвори границите. Среќно патување, само едноставно не ги допирајте Србите”, рече Дачиќ. 

Тој изјави дека Црна Гора „им нанесе“ најголем удар на Србите со тоа што не ја отворија границата и посочи дека верува оти ќе има помалку српски туристи во Црна Гора оваа година.

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ во понеделникот објави дека границите на Црна Гора ќе бидат отворени за неколку држави во првите денови од јуни, но не и за Србија. Дачиќ рече дека прашањето треба да се реши рационално, без емоции.

На прашањето дали Црна Гора сега е безбедна за Србите, Дачиќ рече дека безбедносната состојба ќе биде проценета, но дека сè уште немало такви проценки на официјално ниво.

Како што рече, единствено што го изненадува е тоа што Косово не е на црногорскиот список за отворање на границите.

Тој изјави дека Црна Гора „им нанесе“ најголем удар на Србите со тоа што не ја отворија границата и посочи дека верува оти ќе има помалку српски туристи во Црна Гора оваа година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287...

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС,...

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот...

Во моментот кога репортерката вели „Нашата екипа доби доста навреди, се жалат за тоа како изгледа нашата програма и тоа како известуваме од протестите“ од зад грб и приоѓа маж кој си ги соблекува пантолоните и го покажува задникот!

ФОТО: Демонстрант го покажа задникот пред камерата на РТС

Демонстрант од вечерашните протести во Белград, се соблече гол во моментот кога српската...