Дачиќ потенцираше дека Косово не е признаено како независна држава и прецизира дека од 194 членки на ОН, 94 држави не го признваат Косово, исто толку го признаваат, додека ставот на пет држави е спорен и под знак прашалник.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 ноември, 2019 18:49

Дачиќ: Косово како независна држава не го признаваат 5,4 милијарди луѓе во светот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи истакна дека Косово не е признаено од дури 5 и пол милијарди луѓе.

Ивица Дачиќ (1 јануари 1966 во Призрен) — српски политичар и претседател на Социјалистичката партија на Србија, кој извршувал повеќе високи функции во српската влада. Дачиќ бил министер за внатрешни работи во периодот 2008–2012, а потоа истовремено ги извршувал функциите премиер и министер за полиција до 2014. Во периодот 2014–2017 бил министер за надворешни работи и заменик премиер, а по започнување на претседателскиот мандат на Александар Вучиќ во 2017, Дачиќ повторно ја преземал премиерската позиција. Во периодот 1999–2000 бил претседател на КК Партизан.

Дачиќ потенцираше дека Косово не е признаено како независна држава и прецизира дека од 194 членки на ОН, 94 држави не го признваат Косово, исто толку го признаваат, додека ставот на пет држави е спорен и под знак прашалник.

– Ние продолжуваме со политиката на повлекување на признавањата на Косово. Сакам да ја истакнам реалната ситуација, а тоа е дека во 94 држави што не го признаваат Косово живеат 5,4 милијарди луѓе, додека во земјите што го признаваат има само 2,05 милијарди – изјави Дачиќ.

Министерот за надворешни работи на Србија истакна дека пет држави членки на НАТО се спорни поради тоа што се наоѓаат во процес на преиспитување на својот став, затоа што за некои од нив Приштина тврди дека ги признаваат, но не гласаат за нив.

– Косово ги нема тие пет гласови. Тие немаат мнозинство и бројот на земји што ги признаваат секој ден биде се помал – истакна Дачиќ, додавајќи дека бројот на членки нема да се зголемува, додека бројот на признавања ќе биде се помал.

Дачиќ објасни дека стратегијата на лобирање за повлекување на признавањата на независноста на Косово е да се натера Приштина да сфати дека мора да прави компромис.

Ивица Дачиќ најави дека во наредниот период ќе има уште држави што ќе го повлечат признавањето на независноста на Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Нови детали изнесуваат српските медиуми за несреќата во Србија и објавија фотографии од местото каде се случила сообраќајната несреќа.

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД МЕСТОТО НА ТЕШКАТА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ ЗА КОПАОНИК: Повредени 18 лица, а 4 се борат за живот

Нови детали изнесуваат српските медиуми за несреќата во Србија и објавија фотографии...

Познато е дека тој е во тешка финансиска ситуација, но и дека има здравствени проблеми кои до сега не ги изнесуваше во јавност. Ни овојпат не кажал од што боледува, но е на смртна постела. Роберт живее во Зрењанин, а соседите рекле дека нема пари ниту за храна, а камоли за лекови. Поради неговата добрина, собирале пари за да му помогнат полесно да живее.

Тато, чекај ме на оној свет, не сум добро: Синот на Шабан на смртна постела

Вонбрачниот син на покојниот Шабан Шаулиќ наводно е на смртна постела. Не сум добро....

Утрово тој на итна средба со Советот на министри во Тирана, им нареди на министрите за образование и здравство и социјална заштита Беса Шахини и Огета Манастирлиу да ги повикаат и да ги вратат луѓето што се засолниле на Косово.

Рама со порака до министрите: Вратете ги луѓето кои по земјотресот се засолниле во Косово

Еди Рама премиерот на Албанија, денеска ги повика своите сонародниците кои, поради...

Бледи Чучи, министерот за земјоделство и кординатор за менаџирање со кризи во Албанија на денешната седма по ред вонредна седница на албанската Влада, истакна дека сите оние кои во земјотресот останаа без покрив над глава се сместени во хотел и се на безбедно.

Останаа без покрив над глава по земјотресот: 4.000 лица сместени во хотели а 6.500 во шатори

Оштетени 525 куќи и 3.100 станови, е билансот во Тирана по катастрофалниот земјотрес кој...