Шкрели (37) во моментов издржува казна затвор од седум години за осуда за измама со хартии од вредност по измама на инвеститори во фондови за хеџ што ги управувал пред да влезе во фармацевтската индустрија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 април, 2020 10:35

ДАДЕТЕ МИ ЛАБОРАТОРИЈА И ЌЕ ГИ ИЗЛЕЧАМ СИТЕ ОД КОРОНАВИРУС- Осудениот фармакомафијаш со безобразна понуда!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Мартин Шкрели, кој стана неславно познат како „Бро Фарм“, откако масовно ги зголеми трошоците за лекови кои спасуваат живот, побара ослободување од затвор за да може да работи на лек за коронавирус.

Шкрели (37) во моментов издржува казна затвор од седум години за осуда за измама со хартии од вредност по измама на инвеститори во фондови за хеџ што ги управувал пред да влезе во фармацевтската индустрија.

Но, во научното списание објавено на веб-страницата „Просперо Фармацевтски производи“, Шкрели побара „кратко“ тримесечно ослободување од федералниот затвор во Аленвуд, Пенсилванија, за да може да ги испита потенцијалните лекови за COVID- 19 , болест предизвикана од коронавирус.

Шкрели, кој е осуден на казна затвор до септември 2023 година, исто така тврдеше дека не му била исплатена работата наведена во документот и рече дека не очекува да заработи пари од истражувањето на коронавирус.

„Барам кратко излегување од затвор (3 месеци) за да помогнам со мојата истражувачка работа за коронавирусот, напиша Шкрели.

„Да се биде ослободен во светот поради COVID- 19 не е утеха дури и за затворениците“.

Шкрели ги отфрли напорите на фармацевтската индустрија да се најде лекот како што вели кој ќе биде „несоодветен“ и се смета себеси за „еден од ретките директори со искуство во СИТЕ аспекти на развојот на лековите“.

„Одговорот на индустријата за COVID- 19 е несоодветен“, напиша тој. “Сите биофармацевтски компании треба да одговорат на сите ресурси за борба против оваа опасност по здравјето. Донациите од овие многу вредни компании не одат доволно далеку”.

„Медицинските хемичари, структурните биолози, ензимолозите и одделите за развој и истражување на биологија во СЕКОЈА фармацевтска компанија треба да работат сè додека COVID- 19 НЕ ИСЧЕЗНЕ.“

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

Погледнете го забранетиот предизборен спот на Трамп: Еве кои правила ги прекршил (ВИДЕО)

Тимот надлежен за кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп сними видео...

Членови на семејството на Флојд пристигнаа на комеморацијата, а група луѓе се собраа пред северниот централен универзитет за да оддадат почит.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МИНЕАПОЛИС СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ ПАДНА НА КОЛЕНА ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ФЛОЈД: Не можеше да ги сокрие емоциите!

Градоначалникот на Минеаполис, Џејкоб Фреј, клекна и плачеше покрај ковчегот на Џорџ...

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности,...

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...