Росоклија до Заев, извинете му се на Македонскиот народ, почнете за зборувате вистина, потоа станете партнер а не потчинет во дијалогот и опкружен сте со непослушни и неспособни

Објавил: Мартин Попоски | 11 октомври, 2018 6:48

Да му се извините на народот, да почнете да ја зборувате вистината

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Професорот Росоклија со “насоки” до премиерот Заев, што треба да направи сега, откако референдумот е мртов.

Имено македонскиот професор на Универзитет “Колумбија” во Њујорк, Горазд Росоклија, му се обрати на премиерот Зоран Заев преку својот профил на социјалните мрежи одговарајќи му на прашањето “што да правиме сега”, по признанието дека референдумот е неуспешен.

ШТО ДА ПРАВИМЕ СЕГА!
(прашува премиерот)

Да му се извините на народот, да почнете да ја зборувате вистината, да ги браните интересите на македонската држава и на луѓето во неа независно од етничката припадност, а тие интереси не се и не можат да бидат идентични со интересите на соседните држави и со НАТО членките.

Некогаш интересите ни се совпаѓаат, почесто не!

Да воспоставите дијалог со Европа, со САД и со светот како партнери, не како покорни субјекти.

За таква политика потребни ви се паметни и способни, а вие сте опкружени со послушни и неспособни. – му пиша Росоклија на Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На прашањето што Република Македонија треба да направи за да влезе во ЕУ,  тој одговори дека нашата држава најпрво би требало да ги имплементира стандардите на ЕУ, кажа Жбогар.

Жбогар искрен до болка: Во овој момент не може да влезете во ЕУ!

На денешната прва посета на Пробиштип, евроамбасадорот Самуел Жбогар потсети дека...

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија,...

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...