Во Охрид оган скапо!

Објавил: Македонка Димкин | 25 јуни, 2023 19:27

Две пива во Охрид 8 Евра – и после немало туристи еми ќе немаТ

Фото/Текст извор: ©Република

И покрај заложбите на локалната власт Охрид да биде вистински туристички центар, привлечен за секој граѓанин, угостителите на секој начин се трудат да ги одвратат гостите да доаѓаат.

Охрид полека но сигурно создава имиџ на перскап град кој освен природното богатство Езерото скоро и да не нуди ништо.

Еден, читател на порталот “Република“ објави  фискална сметка од еден од локалите од стариот дел на градот во Охрид.

Гостите за две пива „Златен даб“ точено и мало платиле 450 денари. Човек да се запраша дали е на Миконос, во Дубровник или во Охрид.

Но ајде да бидеме малце конструктивни, зошто треба едно пиво да чини 4 евра при плата од 300 евра? Дали некој намерно ги брка домашните гости или пак тоа е од лакомост надевајќи се дека со повисоки  е цени ќе има повеќе профит. Германците пак имаат една поговорка “Weniger ist mehr”  помалце е повеќе.

Размислете драги Охриѓани , зш Скопјаничава на нишан ве имеТ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Во 1871 година го објавил препевот на „Илијадата“, но бил жестоко искритикуван, од бугарската критика бидејќи пишувал на општословенски, а не на бугарски литературен јазик (кој не го знаел добро).

ЗА ЖИВОТОТ НА ГРИГОР ПРЛИЧЕВ – „СЕРДАРОТ“

Татко му починал кога тој бил шестмесечно бебе, па грижата за семјството паднала врз...

Градоначалничката на Градот Скопје, Данела Арсовска, денеска присуствуваше на промоцијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и УСАИД, каде беше промовирано „Упатството за огранизирање заеднички наставни часови

Град Скопје лидер во меѓуетничката интеграција во образовниот процес!

Град Скопје лидер во меѓуетничката интеграција во образовниот процес! Градоначалничката...

На 23 септември во Кинотеката ќе биде прикажан воениот филм „Црвениот призрак” на рускиот режисер Андреј Богатирјов , а на 25 септември во кафе-книжарницата „Буква“ Рускиот центар ќе организира квиз „Колку добро ја познаваш Русија?“, на кој победниците ќе добијат награди со руска симболика.

Денови на руски јазик и култура од 22 септември до 30 октомври

Од 22 септември до 30 октомври 2021 година ќе се одржуваат Денови на руски јазик и култура, наиницијатива...