15-годишно девојче од индискиот град Панџаби било примено во болница, бидејќи не можело ниту да јаде ниту да пие со денови. Кога ја оперирале, лекарите се шокирале од тоа што го пронанашле во нејзиниот стомак.

Објавил: Валерија Петрова | 4 октомври, 2019 21:28

Девојче повраќало, се жалело на страшни болки – хирурзите од нејзиниот стомак извадиле нешто МОРНИЧАВО!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Тинејџерка од Русија (19) повраќала после секој оброк, немала енергија, па заминала кај докторката и открила дека нешто големо има во нејзиниот стомак.

Хирузите извадиле цела топка влакна тешка 2 килограми, а бизарната процедура е изведена откако што девојката дошла во болница со силни болки во пределот на абдоменот.

Поради влакната кои се наоѓале во нејзиниот стомак, девојката добила чир во желудникот.

Спроед извештајот, топката била со димензии 50 x 10 x 10 центиметри.

Мајката на девојката изјавила дека нејзината ќерка добила фантаситичен третман во боницатѕа и дека целосно се опоравила. Луѓето кои ја голтаат својата коса од пореметување кое психијатрите го нарекуваат трихофагија.

Ваков ист случај имало и во Индија.

15-годишно девојче од индискиот град Панџаби било примено во болница, бидејќи не можело ниту да јаде ниту да пие со денови. Кога ја оперирале, лекарите се шокирале од тоа што го пронанашле во нејзиниот стомак.

Испитувањата и снимањето на желудникот покажало дека таму се наоѓа големо клопче коса, кое морало да се отстрани по хируршки пат.

Извадената коса тежела дури еден килограм.

Девојчето боледувало од реткиот синдром Рапунзел, а со текот на годините страдала и од трихотиломанија – неодолива потреба за кубење на косата од темето како и кубење на веѓите, но и влакната од останатите делови од телото како и од трихофагија (компулзивно јадење на коса).

Последните недолку години девојчето толку изело коса, што почнало да повраќа секогаш кога ќе изело нормален оброк.

Овој синдром е многу редок, а во медицинската литература има досега евидентирано 120 случаи и се јавува главно кај младите луѓе кои имаат проблем со учењето или се емоционално нестабилни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во СВР Тетово во 17:20 часот пријавено е дека А.Л (35) по расправија со А.П (37) е повреден со остар предмет и добил убодна рана на левата нога

Едно лице повредено по расправија пред локал во Тетово

Триесет и петгодишен тетовец е повреден со остар предмет од две години постар сограѓанин...

– Бог се јави нека е честит и вечен празникот, како и сите години така и оваа година. Според преданието на црквата, светиот крст се спушти во реката Брегалница симболизирајќи ја реката Јордан и крштевањето господово. Од ова место од градот Штип посакуваме мир и благослов на сите луѓе, истакна г. Иларион.

ВЕРНИЦИТЕ СЕ ИСПОТЕПАА ВО ШТИП, ПОПОТ СЕ НАЛУТИ И ГО ВРАТИ СВЕТИОТ КРСТ ВО ЦРКАВАТА

Се испотепаа верниците во Штип за светиот крст кој бепше изваден од двајца верници...

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

26-годишниот Кристијан Ниновски го извади крстот од водите на Вардар

Најсреќниот учесник на Водици е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје кој го извади...