Вкусен и неодолив рецепт.

Објавил: Сара Фемина | 20 јули, 2019 22:41

ДЕЛИКАТЕС: Брзи солени Рафаело валкани во пармезан!

Фото/Текст извор: ©готви.мк

Направете едноставни рафаело бомбици кои се солен деликатес со пармезан.

Звучи неверојатно, но е вистинито. Пробајте да направите солени рафаело бомбици. Во продолжение ви го откриваме рецептот.

Пармезанот во секој случај можете да го замените и со сусам. ФОТО: Neli Ioneva.

Состојки:

300 гр. сирење
100 мл. павлака
100 гр. кикиритки
150 гр. шунка
100 гр. рендан кашкавал
1 кесе пармезан

Подготовка:

Се става ронетото сирење во длабока чинија, се ставаат исечените шунка и кикиритки, па рендан кашкавал.
Се става павлаката.
Се меша и се става да се лади.
Се прават топчиња и се валкаат во пармезан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Рецепти