Заев заминува за Софија за да го убеди источниот сосед да не го искористи правото на вето на Советот на Европската унија на 17 ноември, а на кој ќе се одлучува за преговарачката рамка за државата.

Објавил: Перо Милчин | 10 ноември, 2020 4:43

Денеска во Софија средба Заев – Борисов: Што ќе се постигне на средбата?

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Наместо онлајн средба, премиерот Зоран Заев реши да замине во Софија на средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов како последен обид да се постигне договор за македонските евроинтеграции, потврди Заев за Сител!

Заев за телевизијата ја потврди средбата преку смс порака:

„Утре ќе се видиме со Борисов и неговиот тим. Јас ќе бидам во Софија со неколку наши министри“, пиша премиерот.

Заев заминува за Софија за да го убеди источниот сосед да не го искористи правото на вето на Советот на Европската унија на 17 ноември, а на кој ќе се одлучува за преговарачката рамка за државата. 

Средбата во Софија доаѓа откако министрите за надворшени работи Захариева и Османи и денеска не успеаја да се усогласат за билатералните прашања на онлајн регионалната инцијатива Берлински процес. И Захариева и Османи од разговорите излегоа како умерени оптимисти.

Состанокот Заев – Борисов доаѓа и на ден по објавата на нонпејперот кој била договорен на берлинските средби Захариева-Димитров-Османи, од кој подоцна се откажал Борисов.

Премиерот Заев не сакаше да го коментира овој документ.

Не ги коментираме ваквите детали затоа што се уште се разговара и не би сакале да ги нарушиме разговорите“, одговори Заев за Сител.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Честитајќи им на „ренџерите“ на новите реновирани простории министерката изрази задоволство што добиваат подобри услови за работа и што тоа значи нов чекор во подобрувањето на стандардите во Армијата.

Армиските ренџери добија нови реновирани простории

Министерката Радмила Шекеринска денес во касарната „Илинден“ го посети реновираното...

Зоран Заев мора да знае дека по промената на власта ќе има детална истрага каде, како и за што биле трошени парите на граѓаните, кои треба да се враќаат во следните 10, 15 или 20 години.

Заев најавува ново задолжување од 700 милиони евра, јавниот долг ќе надмине 7 милијарди

Владата најавува ново задолжување преку еврообврзница од 700 милиони евра. Овие пари...

Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 март 2021 година.

МТСП: Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре 4 март (четврток)...

Од почетокот на 2020 година – 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време.

ВО ТЕКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА – 446 НОВИ ВРАБОТУВАЊА ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО

Министерството за здравство информира дека минатата година беа реализирани 446 нови...