По повод одбележувањето на јубилејот 40 години работење на рудникот „Бучим“ премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати во Радовиш.

Објавил: Рејхан Бајрами | 28 август, 2019 7:39

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ: Премиерот Заев во посета на рудникот “Бучим”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

По повод Денот на рударите – 28 Август премиерот Зоран Заев денеска ќе има обраќање во Радовиш во рудникот Бучим.

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, министерот за економија Крешник Бектеши и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска по повод Денот на рударите ќе го посетат рудникот за олово и цинк САСА во Македонска Каменица.

По повод одбележувањето на јубилејот 40 години работење на рудникот „Бучим“ премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати во Радовиш.

Рудникот „Бучим“ е рудник за бакар, злато и сребро оддалечен 12 км северно од Радовиш.

Во негова близина се наоѓа бившиот рудникот Дамјан. Рудникот е најголемиот вработувач на населението од Општина Радовиш. Започнал со работа во 1979 година. Во деведесеттите рудникот вработувал 850 луѓе, а денес во него работат околу 550 работници. Просечната плата е 380 евра по работник. 

До 1999 година рудникот беше во државна сопственост. За тоа време инвестирал и изградил сопствен дисконтен центар со ладилници, спортско-рекреативен центар Шампион со базени и ресторан, рударско одморалиште во Дојран, амбуланта, поседувал акционерски капитал во АД Голдмак – Радовиш и поситни удели во други реномирани македонски фирми и банки.

Од 1999-2003 година со рудникот управува фирмата „Семкорп“. Потоа поради многугодишно лошо менаџирање, долгови (т.н. фирма загубар) и проблеми со работењето рудникот се затвора до 2006 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Загинал на 16 октомври 2007 во сообраќајна несреќа во Хрватска. Постхумно бил прогласен за заслужен граѓанин на Македонија. Денот на неговиот погреб, 17 октомври, бил прогласен за Ден на национална жалост.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ТОШЕ, ЅВЕЗДО МАКЕДОНСКА: Да беше жив денес ќе наполнеше 39 години

Денес изминуваат 39 години од раѓањето на најголемата македонска ѕвезда, нашиот ангел...

Јован Крстител најверојатно имал голема улога во првите векови во христијанството, а според некои, тој дури имал и поголем број на верници. Денеска, во христијанството, Јован се смета за светец и маченик.

Кој бил Светецот Јован Крстител- Црква денот по Богојавление ВОДИЦИ му го посветил на неговиот спомен

Јован Крстител или Јован Претеча е важен светец во христијанството, братучед на Исус...

Со овој празник завршуваат не само дванаесетте т.н. Некрстени денови туку и циклусот зимски празнувања во кој спаѓаат уште и свеченостите поврзани со Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и сл.

Во недела е Богојавление – ВОДИЦИ, денот кога водите стануваат лековити

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител...

Пријавувањето за ова традиционачно фрлање на крстот и светење на водите на реката Вардар почна на 2 јануари, а завршува на 17 јануари или два дена пред големиот празник.

ВО НЕДЕЛА СЕ ВОДИЦИ: Во Скопје 45 пријавени за спуштање на крстот

Денска за МИА Скопската епархија информираше дека до сега се пријавени 45 лица за учество...