Огнената Марија, светата маченичка Марина, е родна Антилија. Таа се крстила на 12-годишна возраст и заради својата верба во Исус Христос, страдаше во времето на царот Диоклецијан.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 јули, 2020 8:55

ДЕНЕСКА Е ОГНЕНА МАРИЈА: Од нејзините огнови се плашат сите верници, еве што не смеете да правите на овој ден!

Фото/Текст извор: ©курир.рс

Во народните преданија има многу на оган или грмотевици што изгореле жито, сено и домови на луѓе што згрешиле работејќи на празникот на огнената Марија.

Православните верници денес го слават празникот на светата голема великомаченичка Марина, во народот позната како огнена Марија, која се почитува како борец за христијанската вера и заштитник на жените.

Огнената Марија, светата маченичка Марина, е родна Антилија. Таа се крстила на 12-годишна возраст и заради својата верба во Исус Христос, страдаше во времето на царот Диоклецијан.

Поголем дел од нејзините мошти се наоѓаат во манастирот Света Марина, во областа Мала Преспа (македонските села во Албанија), каде се уште се случуваат чуда над нејзините мошти.

Според народното верување, Света Марина гори и казнува со оган, а како Свети Илија, која казнува со гром, таа им припаѓа на „огнените“ светци. Вообичаено е да не работите никаква работа на овој празник, кога „небото и земјата се палат“ заради големата топлина.

Во народното предание има многу примери на несреќи што се случија на овој ден, кога пливачи се удавија во реките и езерата.

Затоа се верува дека капењето треба да се избегнува и на Огнената Марија исто како и на Свети Илија.

Според христијанското предание, светата маченичка Марина била пресечена со меч на 16 години, во времето на царот Диоклецијан. Во некои православни цркви, таа се слави како Маргарита од Антиохија, која страдаше заради нејзината верба во Христа.

Нејзините мошти биле во Цариград до доаѓањето на крстоносците, а денес нејзината рака е во манастирот Ватопеди на Света Гора. Во манастирот Свети Марина во Албанија, на планината Лонга над Охридското Езеро, почиваат нејзините чудесни и свети мошти, кои ги посетуваат и православни и муслимани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...