Пресудата ќе биде донесена денес во 14 часот и 30 минути а забрането е било какво снимање и пренесување во медиумите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 март, 2019 10:39

Денеска е пресудата на Караџиќ- ќе биде ослободен или казнет со доживотен затвор?

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ  денеска ќе ја дочека пресудата во Хаг, по три години од жалбената постапка.

Пресудата ќе биде донесена денес во 14 часот и 30 минути а забрането е било какво снимање и пренесување во медиумите во живо.

Пресуда за поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ ќе биде донесена денеска во Хаг.

Караџиќ во март 2016 година беше осуден на 40 години затвор поради геноцид во Сребреница и злосторство против човештвото во Босна и Херцеговина 1992-1995. година. Неговиот брат Лука Караџиќ кој пред две години присуствуваше во Хаг за време на пресудата, овој пат поради здравствени проблеми не отпатува во Хаг, но пресудата ќе ја следи од домот во Белград.

– Се слушнав со Радован пред два дена. Тој е добро, верува дека правдата ќе дојде.

Тој најдобро го познава својот предмет,знае дека имаше многу лажнин сведочења против него и поради тоа е оптимист. На сите нас ни даде надеж дека овој процес добро ќе заврши, така што ситесе надеваме и веруваме во правдата изјавил Лука за Вечерни новости.

Караџиќ е ослободен само од  една точка – за геноцид во седум општини во Босна и Херцеговина во 1992 година, но е осуден по 10 точки меѓу кој е и геноцидот во Сребреница.

Невенка Тромп, поранешниот хашки истражувач за “Аваз” изјави дека постојат три можни сценарија за денешната пресуда на Караџиќ. Таа вели дека постои можност да се потврди првостепената казна или да се намали односно Караџиќ да биде ослободен, но постои можност и да биде осуден на доживотен затвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Бањајќи се на плажа во местото Пољица недалеку од Трогир некој фотографирал глетка која избезуми бројни капачи.

Мислам дека ќе ми пукне срцето – Огромен пајак ги преплаши капачите на Јадран

Неверојатна случка се случила на Јадранското море. Социјалните мрежи преплавени од...

„Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај.

По „земјотресот“ во Приштина, медиумите пишуваат: Во Хаг покрај Хардинај, можно е да седнат на иста обвинителна клупа и Тачи и Весели?

Премиерот на Косово  Рамуш Харадинај вчера поднесе оставка на седницата на влада....

Попладнево неочекувано оставка поднесе премиерот на Косово Рамуш Харадинај. Во секој момент се очекува негово обраќање. Нема информации дали неговото повлекување е повразно со дијалогот меѓу Белград и Приштина кој треба да продолжи во септември.

ШОК: Рамуш Харадинај поднесе оставка

Шок на политичката сцена во Косово, Рамуш Хардинај поднесе оставка. Шок во Косово по...

Имено, на снимката се гледа како воспитувачката ги малтретира, и ги фотографира и тоа на делови каде е забранета употреба и фотографирање со мобилен телефон.

ФАЛЕШЕ УШТЕ РАЧИЊАТА ДА МУ ГИ ИЗВАДИ: Брутално однесување во Домот за деца без родители

Покрет Левијатан објави видео на кое се гледа како воспитувачка, како што се наведува...