Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 март, 2020 11:57

Денеска никаде без чадор- од среда вистинска пролет!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време, ќе има и повремени локални врнежи од дожд. На планините врнежите и понатаму ќе бидат претежно од снег, врнежите повеќе застапени ќе бидат во источната половина од државава.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.

Во Скопје и околината ќе биде променливо облачно а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец, доцна попладне и навечер има услови за слаб локален дожд. Максималната дневна температура денес во Скопје се очекува да се искачи до околу 11 степени. Слаби локални врнежи од дожд и снег на планините ќе има и во вторник а ќе дува и северен ветер кој Долж Повардарието ќе засилува.

Максималните дневни температури во вторник ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени. Од среда ќе имаме постабилно и се потопло време, односно температурите на воздухот ќе бележат тенденција на позначителен пораст.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи.

ВИКЕНД МЕТЕО: Нестабилно време со врнежи од дожд низ целата земја!

Денес во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди. Од пладневните часови...

Максималните дневни температури, се до крајот на оваа недела ќе бидат под просекот и ќе се искачуваат во интервалот претежно од 15 до 24 степени.

ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Во текот на денот се очекуваат грмежи низ нашата земја!

До крајот на денов, како и во текот на следните денови во нашата држава времето ќе биде...

Токму ова е поради значително постудениот воздух кој од северните предели на Европа се спушта кон нашата држава, врнежи од снег на планините освен кај нас има и во регионот, односно во соседна Србија и Босна!

СЕ ВРАТИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: Заврна снег на Пелистер(ФОТО)

Вистинска зима на крајот на мај. Вчера снежна покривка го обеле Пелистер, објави метео-...