Имено Јовановски и Јанева сѐ уште немаат дадено исказ пред обвинителката Вилма Русковска откако се осомничени во „Рекет“ бидејќи нивните адвокати побараа прво да направат увид во доказите, па потоа нивните клиенти да дадат исказ. Инаку и Јанева и Боки побараа да бидат пуштени во домашен притвор. Катица Јанева даде три стана како гаранција а Боки 13 тврди дека е во животно загросувачка состојба.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 октомври, 2019 11:00

Денеска последен ден за увид на доказите, па ќе се знае судбината на Катица и Боки 13

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Последниот ден за увид на доказите за случајот Рекет е денеска. Првоосомничениот  Бојан Јовановски – Боки 13 и третоосомничената Катица Јанева во случајот „Рекет” денеска ја имаат последната можност да направат увид во доказите а после ова треба да следува обвинение.

(15 јуни 2019) на граничен премин со Грција уапсен е Бојан Јовановски познат како Боки 13, а во Скопје уапсен е Зоран Милевски (Кичеец), а на Катица Јанева истата вечер одземен ѝ е едниот телефон.

Имено Јовановски и Јанева сѐ уште немаат дадено исказ пред обвинителката Вилма Русковска откако се осомничени во „Рекет“ бидејќи нивните адвокати побараа прво да направат увид во доказите, па потоа нивните клиенти да дадат исказ. Инаку и Јанева и Боки побараа да бидат пуштени во домашен притвор. Катица Јанева даде три стана како гаранција а Боки 13 тврди дека е во животно загросувачка состојба.

Премиерот Зоран Заев викендов изјави дека очекува пред 15 октомври да заврши истрагата со обвинителен акт за случајот „Рекет“.

Пред 15-ти завршуваат 90 дена од истрагата, по што очекувам да биде завршена со обвинителен акт и граѓаните да ги знаат сите вистини. Тоа ќе го охрабри правосудството и понатаму да одлучува исклучиво и по Устав и по закон и по сопствено убедување и затоа што ветивме правна држава, владеење на правото. Право еднакво за сите, еднакви граѓани пред правниот систем, изјави Заев.

Премиерот истакна дека за разлиак од ВМРО за која вели дека го сокрила случајот тој лично го пријавил случајот Рекет. Заев порача дека правната држава значи и економски раст, инвестиции, но и мотивација младите да останат во земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош.

ГРУЕВСКИ: Заев е криминоген и неспособен марионетски премиер, со изборите тој бара “сламка за спас”

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот...

Во очи самитот во Брисел, Заев ги предупреди лидерите на земјите членки во ЕУ дека владата ќе падне доколку и овој пат не добиеме датум за преговори.

Заев во 12 часот ќе се обрати до јавноста- ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА?

Денеска во 12 часот премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до јавноста за прв пат...

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време,...

Наводно како што пренесува ин7, Спасовски ќе ја предводи владата до претстојните парламентарни избори, кои се очекува да бидат распишани во наредните денови.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски...