Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец поизразен вдолж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната од 8 до 15 степени.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот ќе има повремен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Во следните денови ќе е променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, а на планините со повремен снег. Ќе се задржи слаб до умерен јужен до југозападен ветер. Температурите ќе бидат во пораст од среда кога ќе е краткотрајно постабилно, а потоа се очекува нова краткотрајна нестабилност, велат од УХМР.

Објавил: Мартин Попоски | 4 април, 2022 7:16

Денеска претежно облачно, на планините снег

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне од западните кон централните делови ќе се прошири повремен дожд, на планините снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец поизразен вдолж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната од 8 до 15 степени.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот ќе има повремен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Во следните денови ќе е променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, а на планините со повремен снег. Ќе се задржи слаб до умерен јужен до југозападен ветер. Температурите ќе бидат во пораст од среда кога ќе е краткотрајно постабилно, а потоа се очекува нова краткотрајна нестабилност, велат од УХМР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Ултравиолетовото сончево зрачење се очекува да биде до осмиот степен. Во наредните денови температурите ќе бидат во пораст.

Сончево и топло, на места со температура од 34 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. На места...

По обилните врнежи екипите на Македонија пат денеска ги расчистуваа одроните на повеќе патни правци Штип-Неготино, Виница-Берово, на патот за Крива Паланка, а посериозна е состојбата на патот Дебар-Маврово, каде повторно се отвори кратер.

Неколку часа затворен Плетвар затворен поради одрон и голем порој

По деветчасовен застој поради одрон и поплава, расчистен е патот Росoмaн-Прилеп преку...