Свети Лука беше еден од 12-те апостоли Христови и писател на едно од четирите евангелија. Роден е во Антиохија во 1 век. Тој се смета за еден од првите ученици на Христос кој ширел христијанско учење, по смртта на апостол Павле.

Објавил: admin@magazin | 31 октомври, 2022 16:14

Денеска се празнува Свети Лука: Светец кој ги штити и лекува болните

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска, 31 октомври, православната црква слави празник посветен на Светиот апостол Лука.

Свети Лука беше еден од 12-те апостоли Христови и писател на едно од четирите евангелија. Роден е во Антиохија во 1 век. Тој се смета за еден од првите ученици на Христос кој ширел христијанско учење, по смртта на апостол Павле.

Свети Лука се смета за основач на христијанското сликарство на икони, бидејќи тој лично насликал три икони на Богородица. Се верува дека овие икони се најслични на вистинскиот изглед на мајката Христова. Исто така, творец на иконите на апостолите Петар и Павле е исто така Свети Лука.

Почина на 84-годишна возраст во Теба, Грција, кога гонителите на христијаните го обесија на маслиново дрво заради проповедање.

Неговите мошти се чуваат во Цариград и се верува дека се чудесни. Секој што искрено се моли на Свети Лука, особено оние што се поклонуваат на моштите, нивната искрена и добра желба ќе биде исполнета

 

Обичаи на Свети Лука

Обичаите на овој голем празник варираат од место до место. Во Босна, ова е среќен ден за овчарите, кои тогаш не работат, но многу се забавуваат и ги оставаат овните да се парат со овците.

На денешен ден, во Србија се почитува обичај за да волците не би го задавиле добитокот, бидејќи поради изреката „Иде Лука, ево вука“, се верува дека дојде време на вистинска зима и дека наскоро волците ќе започнат да излегуваат од шумата. Исто така, се верува дека снегот е на прагот, па затоа е создадена изреката „Свети Лука, снег до кука (колкови)“.

Свети Лука се слави и како празник на крштевањето. Иако е обележан со црно во црковниот календар, не треба да се прави потешка работа на овој ден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.