Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има услови за локален пороен дожд.

Објавил: Сара Фемина | 17 септември, 2021 7:21

Денеска топло време, викендов дестабилизација

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето во земјава ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец (на места со брзина над 70 км /час).

Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има услови за локален пороен дожд.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 29 до 37 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 34 степени.

Во сабота ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурата особено во северните делови ќе се намали за неколку степени. Услови за краткотраен пороен дожд ќе има и во недела претпладне. Потоа продолжува стабилно време со нешто пониски дневни температури.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Температурите ќе бележат тенденција на пад и тоа поради влијанието на постудената воздушна маса од север, и од денеска па натаму максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени.

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА СТУДЕНИЛО, ОСОБЕНО НАУТРО И ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА

Од денес ќе имаме нешто пониски температури, а исто така ќе дува и умерен, повремено...

Кон крајот на денов и во вечерните часови, Долж Повардарието ќе започне да дува засилен северен ветер, со што од север ќе започне да се спушта постудена воздушна маса.

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА СТУДЕНИЛО, ОСОБЕНО НАУТРО И ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло...