На Бадник во домашното огниште се пали бадниково дрвце, кое претставува симбол на светлината и топлината, кои треба да ги греат и зближуваат членовите на семејството.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 јануари, 2020 13:07

Денес е Бадник- еве што треба да има на трпезата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска верниците од православната христијанска вероисповед го слават Бадник, а утре го чествуваат Божиќ, еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос.

На Бадник во домашното огниште се пали бадниково дрвце, кое претставува симбол на светлината и топлината, кои треба да ги греат и зближуваат членовите на семејството.

На овој ден верниците вечераат заедно на Бадниковата трпеза, а домаќинката меси лепше со паричка. Според старите обичаи на трпезата треба да има непарен број јадења. Бидејќи празникот паѓа за време на божиќните посни, задолжително Бадниковата трпеза е посна.

Верниците од православната христијанска вероисповед денес го слават Бадник, а утре го чествуваат Божиќ, еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос.

Прво што треба да има на трпезата е лепчето со паричка, се верува оној кој ќе му падне паричката ќе има среќа и бериќет цела година.

На трпезата треба да има суви пиперки со грав/сарма со зелка. На трпезата задолжително треба да се постават јаболка, ореви, мушмули, портокали, мандарини, суви смокви, урми, а се верува колку побогата трпеза толку повеќе среќа во домот. Порано  на Бадник оревите кои биле поставени на трпезата се кршеле и делеле за секој член од семејството. Ако јатка им е бела и голема, човекот ќе биде здрав и ќе има среќа во текот на годината.

Киселата зелка се препорачувада биденатрпезата за овој голем ден. Таа ги заменува свежите салати и добро оди со оние кои пијат топла ракија, која се подготвува во многу домови.

На бадниковата трпеза задолжително треба да има нешто благо. Бидејќи е посно, многумина се решаваат слатките да ги заменат со тиква, печена или варена за да е благ животот на семејството во текот на следната година. 

Не може да се изостави и лукот, тој има ритуално значење. Може само да се стават неколку глави, слободно расфрлани на трпезата, но важно е и од секоја храна да се каснете барем малку. Лукот штити од зло и болести.

На трпезата задолжително поставете сол, бидејќи понародните обичаи се верува дека куќа без сол не треба да биде, зашто каде нема сол, таму влегуваат болестите и несогласувањата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...