Најново метео

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 октомври, 2021 7:10

ДЕНЕС И УТРЕ СТУД, ДОЖД И СНЕГ!

Фото/Текст извор: ©магазин

Под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна маса од север, денес и утре времето во Македонија ќе биде облачно и СТУДЕНО со врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег каде ќе се формира снежна покривка, понекаде со висина и од над 20 сантиметри.

Денес повремено снег ќе врне и на повисоките места и тоа особено на запад и на север, а снежната граница локално има услови да се спушти дури и под 1000 м.н.в. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Ќе дува умерен ветер од северен и од северозападен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе биде и со засилен на интензитет. Температурите ќе бидат значително потпросечни за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 11 степени.

Во Скопје и околината денес и утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, додека денес на околните планини ќе има услови и за врнежи од снег а ќе дува и умерен ветер од северен правец кој повремено ќе засилува на интензитет. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 9 степени.

Потоа за време на викендот ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а ќе има услови и за локален слаб краткотраен дожд. Особено во сабота ќе дува умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Сепак температурите ќе бидат повисоки за разлика од сегашните и ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 18 степени.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 10 степени.

СЛЕДУВААТ ЧЕСТИ ВРНЕЖИ – ОСОБЕНО ВО ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, ПОГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ ВО ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. Поинтензивни...

Поинтензивни врнежи ќе има особено во западните предели, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

НАЈНОВИ НАЈАВИ: ДАЛИ ДОАЃААТ ПРВИТЕ ЗНАЧИТЕЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА?!

Како што веќе кажавме, утре ќе имаме променливо облачно и релативно суво време, додека...