Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утринава во Маврово и Крива Паланка се измерени -11 степени, во Крушево -10 степени, во Лазарополе -9, во Охрид, Претор, Прилеп, Штип и Петровец кај Скопје -8, во Битола, Виница и Струмица -7, во Демир Капија и Зајчев Рид во Скопје -5 и во Куманово -3 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 јануари, 2020 9:23

Денес Македонија мрзне- од утре пролетни температури

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рано утринава речиси во целата држава беа измерени температури под нулата. Најстудено е во Берово каде беа измерени -13 степени, а најтопло во Дојран и Гевгелија каде утринската температура е само нула степени.

Минусни температури во цела Македонија. Најстудено е во Берово каде се измерени – 13 степени.

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утринава во Маврово и Крива Паланка се измерени -11 степени, во Крушево -10 степени, во Лазарополе -9, во Охрид, Претор, Прилеп, Штип и Петровец кај Скопје -8, во Битола, Виница и Струмица -7, во Демир Капија и Зајчев Рид во Скопје -5 и во Куманово -3 степени.

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од 0 до 9 степени.

Утре не очекува стабилно време. Воглавно ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе биде од -9°C до -1°C
а дневната од 5°С до 13°C.

Во среда не очекува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен северен ветер. Минимална температура ќе биде од -7°C до 2°C а максималната температура 4°C до 12°C.

Во четврток ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со услови за утринска магла по одделни котлини. Минимална температура: -9°C до 0°C, Максимална температура: 3°C до 11°C.

 
 
 
 
 
 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВИКЕНД МЕТЕО: Врнежи од дожд, од понеделник промена на времето!

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени...

Веќе од понеделник ќе имаме многу повеќе сонце а максималните дневни температури ќе бележат тенденција на понатамошен пораст.

ДОАЃААТ ТОПЛИ ДЕНОВИ: Временска прогноза за земјава!

Во текот на денешниот ден ќе имаме сончево време со умерена локална облачност. Во попладневните...

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....