Рашковски е Доц. д-р  роден во Струмица во 1984 година, каде што завршил основно образование и природо-научна гимназија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 април, 2019 11:35

Денес на мекици во Влада: Рашковски доби ќерка на својот 35-ти роденден

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера за генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски беше ден полн изненадувања. Имено тој вчера го прославваше својот 35-ти роденден а неговата сопруга му го подари најубавиот подарок.

Драги Рашковски вчера стана татко по втор пат. Неговата ќерќичка Миа се роди во ист ден со Драги.

Инаку вчера Вероника, сопругата на Драги го роди нивното второ дете, ќерќичката Миа, и токму на својот роденден тој по втор пат стана татко.

Поубав Поклон не може ни да се добие. Денеска ни се роди Миа. Нашата ќерќичка,нашата принцеза. Од оваа година роденденот има друго значење, напиша Рашковски на својот профил.

Инаку Рашковски е Доц. д-р  роден во Струмица во 1984 година, каде што завршил основно образование и природо-научна гимназија. Во 2007 година завршил правни студии на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На „Јустинијан Први“ се стекнал со највисоки оценки  и со три магистратури од областите на граѓанското материјално и граѓанското процесно право,  казненото право и криминалистика, право на интелектуална сопственост.

Рашковски е познат иноватор кој јавноста го запозна по неговиот дамнешен патент за електронска гласачка кабина, како и за концептот за полуелектронски попис. 

„Мојата крајна цел е создавање дигитална држава. Ако државата е домаќинството и се организирате како дома зошто да не си ги средите приоритетите во државата, а тоа многу едноставно може да се спроведе преку технологијата“, изјави Рашковски по назначувањето на Генерален секретар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Време е да заблескате. Ќе се чувствувате добро поради своите вештини, а постои и шанса да се отвори можност за нова работа. Ова поле ви носи големи успеси. На полето на љубовта и романтиката ќе доживеете некои препреки, но штом ги совладате ќе сфатите каде лежи среќата за вас и ќе имате убав однос со личноста со која сте, или ќе бидете во врска.

Три хороскопски знаци ги очекува најголема среќа до крајот на годината – проверете дали сте и вие меѓу нив

На почетокот од 2019 година некои луѓе беа среќни, некои па имаа среќно лето, но овие три...

Во Македонија и утре ќе биде екстремно топло, како што најавија метеролозите сме во фаза на портокалово ниво на опасност од топлото време. 

ФОТО НА ДЕНОТ: Елен се разладува во водите на Мавровското Езеро

Големите температури ова лето се неподносливи, не само за луѓето туку и за целиот животински...

За жал за оние кои ќе сакаат да го набљудуваат метеорскиот дожд, присуството на речиси полна месечина во овие ноќи може да го попpечи нивното искуство.

Утре спектакл на небото – не пропуштајте!

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи во ноќите помеѓу...

Таа постојано е интересна за медиумите, но во последно време беше актуелна веста дека таа се разведува од својот сопруг, и дека има ново момче, но пред камерите на „Бекстејџ“ таа реши да проговори и да ја каже вистината.

Елена Велевска конечно прозборе за својот брак- пејачката откри дали се разведува

Познатата македонска фолкерка, пејачката Елена Велевска конечно прозборе за својот...