Мира живееше во Русија со статус на политички бегалец веќе долг период. Во 2005 година Србија распиша потерница по неа, со што веднаш штом би дошла во Србија, би била уапсена.

Објавил: Македонка Димкин | 14 април, 2019 16:57

Денес ненадејно почина Мира Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Мира живееше во Русија со статус на политички бегалец веќе долг период. Во 2005 година Србија распиша потерница по неа, со што веднаш штом би дошла во Србија, би била уапсена.

Со одлука на Апелацискиот суд во Белград на 26 март 2019 е поништена првостепената пресуда на сопругата на поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ и лидерка на партијата Југословенска левица (ЈУЛ), Мирјана „Мира“ Марковиќ , со која во јуни минатата година беше осудена на една година затвор под обвинение дека во 2000 година „извршила влијание врз владина комисија за незаконско доделување стан на дадилката на нејзиниот внук“.

Неодамна Апелациониот суд во Белград ја укина пресудата против неа, со која беше осудена на година дена затвор, поради злоупотреба на службена должност при доделување на државни станови.

Пресудата со која беше осудена се донесе во јуни 2018 година, цели 15 години отако беше започната постапката и и се судеше во отсуство, бидејќи живее во Москва.

Според српоските медиуми Мира Марковиќ, сопругата на некогашниот претседател на Југославија, Слободан Милошевиќ, имала сериозни здравствени проблеми и се бори за живот на руската клиника во Сочи.

Според информациите кои ги пренесуваат српските медиуми, таа веќе имала четири тешки хируршки интервенции зад себе по кои дошло до компликации.

Денес стигна веста дека Мира Марковиќ почина, 

Повеќе вести следуваат…..

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Хроника

Според информации од цивилната заштита, авионот се урнал во саботата помеѓу Сан Хозе дел Гуавијар и Виљавиченко во центарот на земјата

СТРАШНО, Што е ова? Синоќа паднал уште еден Авион, загинале 12 патници!

При  авионската несреќа во Колумбија, загинале дванаесет луѓе. Според информации...

Толку биле капацитетите, што, пак, доведува до заклучок дека од страна на најодговорните е затаено во смисла на подобрување на овие капацитети, вели Фатиме Фетаи

Се јави СЈО: Правда за убиените кај Смилковско сепак ќе има!

По седум години од петкратното убиство што се случи кај Смиљковското Езеро, СЈО го...

Јелена Карлеуша ја дочекале најблиските соработници на аеродром во Белград. Дивна починала точно во моментот кога Јелена полетувала

Тажната вест не смееле да и ја соопштат на Јелена која во моментот влегувала во Авион!

Јелена Карлеуша дознала за смртта на нејзината мајка, Дивна, откако се вратила во Белград...