Цел ден се вејат албански знамиња во Тетово!

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 ноември, 2020 20:49

ДЕНЕС НИЗ ЦЕЛО ТЕТОВО ПРОТИВЗАКОНСКИ СЕ ВЕЕЈА САМО АЛБАНСКИ ЗНАМИЊА

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Само да Ве потсетиме Госпоџа Теута Арифи, во Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, во член 4 стои:

Единицата на локалната самоуправа во која живеат граѓани припадници на заедницата и се повеќе од 50% од населението во таа единица на локалната самоуправа, пред и во објектите од јавен и локален карактер, јавните служби и правните лица основани од единицата на локалната самоуправа, на улиците, плоштадите, покрај знамето на Република Македонија, се истакнува и знамето на таа заедница:

– во денови на државни и други празници на Република Македонија утврдени со закон;

– во денови на празници на заедниците;

– во денови на општински празници утврдени со одлука на советот на единицата на локалната самоуправа;

– при официјално доаѓање на висок претставник на меѓународната заедница и

– во денови на одржување на манифестации од локален и меѓународен карактер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Закони

Исклучок од забраната и посебниот режим на движење се вечерните часови од 1 мај до 2 мај, односно за време на верскиот празник Велигден, како и вечерта на 12 мај за време на верскиот празник Рамазан Бајрам.

Се отвораат терасите на кафеаните и кафулињата, јавниот превоз до 21 часот

На вчерашната 67 седница, Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести...

Државниот пазарен инспекторат спроведе 4.591 контроли и 623 надзори поврзани со почитување на здравствените протоколи и закони.

Инспекциите спроведоа вкупно 6.038 контроли и надзори, затворени се три угостителски објекти за непочитување на новите рестриктивни мерки

По една недела од воведувањето на новите рестриктивни мерки за  заштита на здравјето...

Министерот Филипче на прес-конференција ќе ги соопшти деталите, односно колку време ќе трае овој нов полициски час.

МАКЕДОНИЈА ПОД КЛУЧ: Владата го усвои предлогот – од утре полициски час од 20 часот

Владата на денешната седница го усвои предлогот на кризниот штаб, и одлучи од утре ...

Мицевски го повтори ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пописот ќе биде нереален и упати критики дека ниту еден нивни амандман не бил прифатен.

Попис во април, Собранието со 62 гласа „за“ го изгласа Законот

Со 62 гласа „за“ Собранието денеска го изгласа Законот за попис на населението и домаќинствата,...