Дилемата пред мнозина професори кои не беа доволно стари за да прогласат крај на своите кариери ниту доволно млади за да почнат нови, беше драматична. Нивното натамошно поведение зависеше од карактерот на луѓето: некои свртија нов лист и почнаа да учат од почеток, други решија само цинично да го фатат тактот на маршот на новата демократска парада во науката.

Објавил: Стојче Бушин | 18 декември, 2020 6:33

ДЕНКО МАЛЕВСКИ: „Погрешно толкување на Македонската историја“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Повикот од претставниците на земјите членки на ЕУ кои, несомнено, консултирале и сопствени историчари за балканските историски јазли, е повик  да го ускладиме нашиот историски и политички наратив со европскиот и светскиот. Не со бугарскиот како што мислиме ние. На потег се нашите историчари.

Како и нашата политичка мисла од почетокот на деведесеттите, во голема њевоља е нашата историска мисла денес.

Тогаш, во средбата со западната политичка мисла како кула од карти се сруши нашиот самоуправен бренд на социјализам правејќи ги безвредни делата напишани на тој наратив.

Повикот од претставниците на земјите членки на ЕУ кои, несомнено, консултирале и сопствени историчари за балканските историски јазли, е повик да го ускладиме нашиот историски и политички наратив со европскиот и светскиот. Не со бугарскиот како што мислиме ние. На потег се нашите историчари.

Дилемата пред мнозина професори кои не беа доволно стари за да прогласат крај на своите кариери ниту доволно млади за да почнат нови, беше драматична. Нивното натамошно поведение зависеше од карактерот на луѓето: некои свртија нов лист и почнаа да учат од почеток, други решија само цинично да го фатат тактот на маршот на новата демократска парада во науката.

Со слична драма се соочува македонската историска мисла денес. Од некни, притисокот врз неа не е само од Софија туку и од Брисел. Ставањето на двата договора, Преспанскиот со Грција и оној за Добрососедтсво и соработка со Бугарија во текст предложен од Германија, со назнака дека се работи за „два крупни чекори кои би требало да им стават ефективен крај на сите барања засновани на погрешно толкување на историјата“ најавува турбулентни времиња не само за политичарите туку и за нашите историчари.

Наспроти јазикот на дипломатите кој теши дека се работи за сите земји на Балканот, алузијата од Брисел е јасна: се работи за нас. 

Дури би можело да се заклучи дека Унијата ни порачува дека исто онака како што не бевме во право кога ги поставивме темелите на нашиот идентитет и култура во античка Македонија, која нивната научна мисла ја смета за дел од светот на Хелените, сега не сме во право кога ја негираме заедничката историја со Бугарија. Повикот од претставниците на земјите членки на ЕУ кои, несомнено, консултирале и сопствени историчари за балканските историски јазли, е повик да го ускладиме нашиот историски и политички наратив со европскиот и светскиот.

Не со бугарскиот како што мислиме ние. На потег се нашите историчари.

Целата колумна на плусинфо.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Во минатите колумни, таксативно ги наведував сите услови и процедури кои беа прескокнати при носењето во стечај на Еуростандард банка. Накратко ќе ги повторам.

КОСТОВСКИ: Народна банка ја ликвидира Еуростандард банка, од причини само за нив познати

Случајот со стечајот на Еуростандард банка, е парадигматичен за целокупната слика...

Ако е предизборен период, тогаш нема логика во овој момент, со оваа политичка гарнитура воопшто да се преговара

Невкусно и лигаво е кога македонските претставници во преговарачкиот процес со Бугарија ги правдаат навредите

Невкусно и лигаво е кога македонските претставници во преговарачкиот процес со Бугарија...

Ејјј години се маршираше по улици против владеењето и против големиот криминалец Грујо, за да биде толку лесно да се голтне и прифати паролата "ќе го вратиме дома да си ја одлежи казната".

Ременски: Македонското аномично општество ги појави своите знаци

Полека но, сигурно Диркемовото (македонско) аномично општество ги појави своите знаци....