Беомот на Македнската Народна песна, со безбројни хитови кои се пеат и свират на светско ниво како што е Македонско Девојче , Битола мој роден крај и други, ЈОНЧЕ ХРИСТОВКИ како да остана заборавен 

Објавил: Македонка Димкин | 3 јануари, 2022 10:35

Деновие сите зборуваат за сопругата на Тома, Јонче Христовски никој не го есапи!

Фото/Текст извор: ©мондо.рс

Филмот „Тома“ ја донесе приказната за животот на легендарниот боем Тома Здравковиќ и драмата изврши силно влијание и врз македонската публика.

Но, филмот во прв план стави многу луѓе од опкружувањето на Тома. Една од личностите кои предизвикаа внимание е неговата сопруга Гордана со која ги помина последните 18 години од животот.

Гоца со години живеела во Торонто и таму го запознала славниот пејач. Немала поим како нивното пријателство ќе се одвива.

– Не размислував за неговата слава, затоа што не планирав да се вратам во Србија. А, не планирав ниту да се омажам за него – рекла за „Хело“ при нејзиниот последен престој во Белград.

“Во Србија доаѓам секоја година. Додека свекрвата ми беше жива редовно одев во Печењевац да ја бидам. И после нејзината смрт го посетував нејзиниот гроб. Таа беше прекрасна жена која цел живот го подреди на децата и внуците. Тома беше силно поврзан со мајка му, најмногу ја сакаше од сите“, откри Гоца.

За нејзиниот живот пред Тома малку се знае, а Гордана откри детали од својот живот.

– Родена сум во Велики Црљени кај Лазаревац. Јас сум дете од село и секогаш сакав да работам, тоа ми беше задоволство. Ни денес не ми е ништо тешко. Како дете сакав да бидам стјуардерса, да патувам и да го видам светот. Но бев многу слаба за таа професија. Се запишав на техничко училиште кое ме не интересираше. Таа година дојде брат ми од Канада и ме зема со него. Таму си ветив дека ќе бидам сам свој газда. Завршив за фризерка, отворив салон и тука се пронајдов. Ништо не ми беше тешко – додаде Гордана.

Беомот на Македнската Народна песна, со безбројни хитови кои се пеат и свират на светско ниво како што е Македонско Девојче , Битола мој роден крај и други, ЈОНЧЕ ХРИСТОВКИ како да остана заборавен 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

Жителите на Лабуништа се жалат дека власта ги излажала

Каменоломите во струшко Лабуништа, две години откако беа затворени од државата, сега...

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаху ќе разговара со сите муфтивства во земјава, а самиот секој петок ќе оди во џамиите и ќе ги повикува граѓаните да внимаваат со непотребното трошење струја. Ова му го вети првиот човек на ИВЗ Фетаху на министерот за економија Крешник Бектеши

Бектеши бара помош од верските заедници – ИВЗ: Секој петок во џамија ќе се зборува за штедење струја

Исламската верска заедница ќе бара од верниците да штедат струја во текот на зимата. Поглаварот...

Тој најави дека ќе разговара и со Македонската православна црква за поддршка во активностите за справување со енергетската криза. Целта е да се намали потрошувачката и да се ослободат повеќе количества на струја за индустријата.

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на...