На 23 септември во Кинотеката ќе биде прикажан воениот филм „Црвениот призрак” на рускиот режисер Андреј Богатирјов , а на 25 септември во кафе-книжарницата „Буква“ Рускиот центар ќе организира квиз „Колку добро ја познаваш Русија?“, на кој победниците ќе добијат награди со руска симболика.

Објавил: Перо Милчин | 22 септември, 2021 5:10

Денови на руски јазик и култура од 22 септември до 30 октомври

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Свеченото отворање на манифестацијата е в среда, 22 септември, со концерт на руска класична музика во Музејот на македонската борба. На концертот ќе учествуваат македонските музичари: Ана Кондратенко, Бојан Илковски, Бојан Талевски, Марија Михајловска, Марија Вршкова, кои ќе изведат дела на Рахманинов, Чајковски и Шостакович.

На 23 септември во Кинотеката ќе биде прикажан воениот филм Црвениот призрак” на рускиот режисер Андреј Богатирјов , а на 25 септември  во кафе-книжарницата „Буква“ Рускиот центар ќе организира квиз „Колку добро ја познаваш Русија?“, на кој победниците ќе добијат награди со руска симболика.

Од 26 до 28 септември во Рускиот центар ќе се одржи трета Меѓународна конференција „Руски јазик, литература и култура: минато, сегашност и иднина“, со околу 60 учесници од 10 земји. Ќе има различни научни секции и една посебна посветена на 200-годишнината од раѓањето на Фјодор М. Достоевски.

На 29 септември во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи отворена трибина на тема „Превод и издавање на руската литература“ на која ќе учествуваат уредници на македонски издавачки куќи. Тие ќе раскажат за местото на руската книжевност во нивните издавачки програми, а исто така за застапеноста на класичната и современата руска литература во македонската издавачка сфера.

– Месецот октомври 2021 ќе биде посветен на посета на училишта каде што се изучува рускиот јазик во Македонија. За учениците ќе се одржат кратки предавања за Русија, руската култура и литература, а на библиотеките на училиштата ќе им бидат подарени книги на руски автори во превод на македонски, соопшти Руски центар при УКИМ. 

Влезот на сите настани е бесплатен, но е потребен сертификат за вакцинација или за прележан ковид-19. Поради ограничен број места, задолжително е пријавување на ruskicentar@ukim.edu.mk

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Култура

Градоначалничката на Градот Скопје, Данела Арсовска, денеска присуствуваше на промоцијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и УСАИД, каде беше промовирано „Упатството за огранизирање заеднички наставни часови

Град Скопје лидер во меѓуетничката интеграција во образовниот процес!

Град Скопје лидер во меѓуетничката интеграција во образовниот процес! Градоначалничката...

Поради состојбата со пандемијата од Ковид-19, а имајќи ја предвид неговата возраст, орденот на Стојан Андов му беше врачен од страна на претседателот Пендаровски во неговиот дом, а на денешната церемонија беше прикажан видео материјал од овој чин.

Пендаровски ги одликува Андов и пратениците од првото собрание со Орден „8 Септември“

Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание...

Од таму велат дека Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден, во Крушево ќе биде „циркуски церемонијал“.

Мицкоски – „Не се памети, години наназад дека некој наш политичар искажал толку длабоко непочитување“

Од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски пристигна реакција по повод изјавата...