Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 декември, 2019 8:55

Десковска: Згрозена сум од случувањата во СЈО!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во вчерашното гостување во емисијата „ClickPlus” на тв 21  министерската за правда, Рената Дескоска истакна дека е згрозена од случувањата во СЈО, конкретно се осврна на случајот „Рекет“ во кој беше вмешана и Катица Јанева.

Министерската за правда Рената Дескоска важи за кадар на Радмила Шеќеринска и во рамките на дебатата внатре во СДСМ ќе се залага за двојни избори во Април, предвремени парламентарни, заедно со претседателските.

Дескоска, додаде и дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Јас кажав јавно дека сум згрозена од тоа што се случувало во СЈО, а постапката ќе си продолжи во судот и ќе видиме што е вистината на крајот, но со престанувањето на мандатот на специјалната јавна обвинителка дојде до трансфер на предметите, и предметите продолжија. Гледам дека сега јавниот обвинител именува обвинители кои ги воделе тие постапки да продолжат понатаму да ги водат, што е добро и она што се случува во моментот е дека имаме институциај на хартија, СЈО е сега само на хартија фактички нема предмети бидејќи сите се трансферирани, во републичкото обвинителство и потоа таму се дадени надолу рече Дескоска.

Гостинка во еисијата беше и професорката Гордана Силјановска Давкова која возврати дека таа не очекувала добар исход од формирањето на СЈО.

Јас не очекував добар исход од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, особено во моментот кога беше јасно кој ќе застане на чело на овој орган, изјави во вечерашното гостување во емисијата„Клик плус“ на ТВ21 професорката Гордана Силјановска Давкова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според законот, производителите на пластични кеси и понатаму можат да продолжат со работа, но со почитување на пропишаниот стандард за биоразградливост.

Новиот правилник за стандардите за биоразградливост е донесен и се очекува неговото објавување во наредниот број на Службен весник на Република Северна Македонија. До неговото стапување на сила важи постојниот Правилник.

Нема веќе бесплатни пластични кеси, ги укина владата

Владата денеска соопшти дека од 1 декември 2021 година (среда) стапува на сила обврската...

Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со Русковска бил дециден дека во автобусот немало резервни канти со гориво како и пиротехнички средства. Врз основа на информациите од бугарските колеги таа како неточни ги опишува и шпекулациите дека во автобусот имало и материјали за изработка на хероин

Русковска за „Топ тема“: Пожарот во автобусот започнал во багажниот простор над резервоарот

Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со...

Хаџиу ја отфрлил можноста некои од патниците да внесувале запаливи материи. Тој потврди дека и тој и неговото семејство биле дел од патувањето, но патувале со други автобуси. Неговите деца биле во последниот автобус.

СОПСТВЕНИКОТ НА „БЕСА ТРАНС“ ХАЏИУ ЗА БНТ: ВО АВТОБУСОТ НЕМАШЕ ЗАПАЛИВИ МАТЕРИИ, ТУБИТЕ БЕА СО ВОДА

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу во интервју за БНТ вели дека автобусот пред...