Дескоска изјави дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 јуни, 2019 22:03

ДЕСКОСКА: „Не ни беше лесно кога го сменивме Законот за судови„

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Министерката за правда Рената Дескоска во емисијата „Отворено“ на Телевизија 24, рече дека им било лесно кога го смениле Законот за судови, не било лесно кога го носеле Законот за судски совет.

Дескоска изјави дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Министерката исто така напомена дека законот е двотретински, не е закон кој се носи само со владејачкото мнозинство, туку потребни се гласови пошироко во Парламентот. 

Дескоска: На вистинскиот пат сме кон решавање на статусот на СЈО, а тоа го препознава и ЕУ.

–Ние успеавме во изминатиот период за многу други закони да го обезбедиме тоа двотретинско мнозинство и тоа на начин на кој буквално значеше имплементација на сите препораки од ЕК и од Венецијанската комисија. И не отстапивме.

Според министерката голем предизвик е носењето на Законот за Јавно обвинителство, имајќи предвид кои се личните интереси на многу актери кои треба да го гласаат или да го поддржат и тоа се виде во целиот преговарачки процес.

Целокупните работи кои ги правевме околу СЈО се позитивно изнесени во извештајот на ЕУ. Добро е што Европската Унија нотира дека е направен прогрес и сметам дека сме на вистинскиот пат кон решавање на прашањето за Специјалното јавно обвинителство, рече во емисијата Отворено на ТВ24 министерката за правда Рената Дескоска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...