Сепак, точниот датум на погребот засега не е познат, бидејќи во тек е обдукцијата на телото на пејачот, што во голем број случаи се прави кога станува збор за ненадејна смрт.

Објавил: Перо Милчин | 8 декември, 2020 8:09

ДЕТАЛИ ЗА ПОГЕБОТ НА ЏЕЈ: Ќе се почитуваат обичаите и традицијата!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Џеј Рамадановски почина на 56-годишна возраст како резултат на срцев удар, а неговото тело ќе почива во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград!

Сепак, точниот датум на погребот засега не е познат, бидејќи во тек е обдукцијата на телото на пејачот, што во голем број случаи се прави кога станува збор за ненадејна смрт.

Својата популарност ја стекнал кон крајот на 1980-ти години, главно на просториите на Југославија и Србија. Прв забележителен настап имал на меѓународниот саем на музика МЕСАМ 1987 година кога го освоил второто место на жирито и истовремено трета награда на публиката. Врвот на популарноста го достигнал во почетокот на 1990-ти години кога ги снимил своите најпопуларни албуми, истовремено со контронтроверзни националистични текстови за време на војната во поранешна Југославија.

Обичаите за погребот!

Ова значи одржување погреб, односно молитва според исламските обичаи над телото на починатиот, предводена од оџа, на место пред џамијата или покрај гробот, а на кое присуствуваат сите што го познавале.

Погребот треба, доколку семејството сака, да го води оџа, кој чита делови од Куранот, а телото, кое веќе е ставено во бел чаршав, да се спушти во јамата , а потоа да се постават табли и да се покрие земјата!

Со својата поранешна сопруга Нада има две ќерки Ана и Марија. Живеел во Белградската населба Дорќол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

А Харолд К.по потекло од Виена, кој живеел во Загреб, претходната ноќ ги задавил своите три деца, близнаци, момче и девојче, кои имале 7 години, и четиригодишен син!

(ФОТО)Ова е таткото монструм кои утрово си ги уби своите деца во Загреб

Oва е татко осомничен дека ги убил своите три малолетни деца во Загреб! А Харолд К.по...

Таа својот потпис го стави на илјадници стихови кои преточени во музика прераснаа во врвни хитови од рок, поп и фолк жанровите во времето на екс југославија до денес.

Почина Марина Туцаковиќ: Најпознатиот текстописец на Балканот ја загуби борбата за живот

По долга борба со ракот на дојка, во 68 година од животот почина Марина Туцаковиќ. Нејзината...

Како новинар, известувал од војните во Авганистан, Бејрут, Чеченија, Заир, од ирачко-иранската војна, за време на војните во поранешна Југославија.

Почина Мирослав Лазански, амбасадор на Србија во Русија

Српскиот аналитичар, писател, новинар и воено политички коментатор, Мирослав Лазански,...

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов присуствува на погребната церемонија на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ

Градоначалникот Петре Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан...