Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност.

Објавил: Стојче Бушин | 21 февруари, 2020 7:39

Детална временска прогноза: Заборавете на врнежите и студот

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

До крајот на денов, како и во следните денови нашата територија ќе биде под влијание на претежно стабилна и сува воздушна маса.

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност.

Исклучок ќе биде само вечерва кога локално ќе има нешто повеќе облачност, особено на североисток и на север каде локално ќе има услови за сосема слабо провејување на снег. Утре повторно ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Минималните температури на воздухот на повеќе места ќе се спуштаат не многу под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 1 степен, на повисоките и планинските места ќе биде постудено. Максималните дневни температури, особено од недела ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Во Скопје и околината во следните неколку денови ќе има стабилно и суво време, без врнежи. Минималните температури ќе се спуштаат до околу -3 степени додека максималните дневни од недела ќе бележат тенденција на позначителен пораст, односно истите ќе се искачуваат до околу 15 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Веќе од понеделник ќе имаме многу повеќе сонце а максималните дневни температури ќе бележат тенденција на понатамошен пораст.

ДОАЃААТ ТОПЛИ ДЕНОВИ: Временска прогноза за земјава!

Во текот на денешниот ден ќе имаме сончево време со умерена локална облачност. Во попладневните...

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални...