Повторен пораст на температурите ќе има во вторник кога максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 август, 2020 9:12

Детална временска прогноза: Конечно пад на температурите!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во текот на денешниот ден локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 39 степени.

Во Скопје и околината денес ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 35 степени.

Потоа од утре ќе имаме стабилизирање на времето, односно времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, утре ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец додека максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени.

Повторен пораст на температурите ќе има во вторник кога максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и нестабилно, повремено со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 25 степени.

Нестабилно време до крајот на неделава- честа појава на врнежи и грмежи, значително опаѓање на температурите!

Денеска времето во Македонија и натаму ќе биде претежно облачно и свежо, на повеќе...

Во Скопје и околината времето ќе биде промелниво облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на НЕВРЕМЕ со град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Чести врнежи и грмежи, и опасност од локални поплавувања- температури до 31 степен

Денес времето во нашата држава ќе биде променливо облачно и нестабилно во поголемиот...

Кон крајот на денот, и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени.

УШТЕ ДЕНЕСКА ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ- Од утре нестабилно време и услови за невреме!

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...