И двете страни објавија загуби во борбената авијација: шест Руси и двајца Украинци, што двете страни го негираа. Во нападот е уништен и голем дел од оклопните возила!

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 февруари, 2022 9:38

ДЕТАЛНА КАРТА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА: Нападот се случи во 2 ФАЗИ, а тенковска Офанзива од 4 правци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера рано наутро, пред рускиот претседател Владимир Путин да објави напад во 3.50 часот по средноевропско време, руската армија започна инвазија на Украина.

Нападот започна со лансирање на балистички ракети Искандер М и крстаречки ракети „калибар“ од бродови и подморници во Црното Море и копнени фрлачи во близина на украинската граница.

Првите цели беа градовите Одеса, во близина на кои беше поморското слетување на поморската пешадија и пристаништето Мариупол на Азовското Море.

Еден час по почетокот на инвазијата, руските стратешки бомбардери „Ту-95МС“ и „Ту-160 М“ полетаа од базата Енгелс во регионот Ставропол и лансираа крстосувачки ракети „КХ-31“ врз воени цели во Киев и Лавов. некои паднаа и на улиците на Киев.

Во инвазијата на Украина, двете страни забележаа загуби во борбена опрема.

Колона од тенкови Т-64 е уништена во близина на градот Хостомељ, а тенкови Т-80БВМ и БМП-3 на влезот во Харков. Украинците успеаја да фатат еден „Ка-52“, а транспортниот авион на украинската авијација „Ан-26“ беше соборен.

Белоруски правец Битката кај Киев, падна и аеродромот!

Крајната цел на руската операција е Киев.

За да дејствува брзо и да ја парализира украинската одбрана, руската армија масовно користи хеликоптери за освојување на клучните воени бази и аеродроми. Неколку авиони се соборени при навлегување на борбени хеликоптери „Ка-52“ од правец на Белорусија. Украинскиот претседател Владимир Зеленски доцна синоќа потврди дека руските сили освоиле аеродром недалеку од главниот град Киев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Криза

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...

Оние кои пристигаат најчесто се жени, деца или стари лица, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски забрани мажи на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата.

Повеќе од половина милион бегалци ја напуштиле Украина

Преку 500.000 луѓе ја напуштија Украина по почетокот на воената инвазија на Русија која...