Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 август, 2020 9:28

Детално метео: Намалување на температурите- од оваа недела нестабилно време – услови за НЕВРЕМЕ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Потоа доста нестабилно време со честа појава на врнежи и грмежи ќе биде кон средината на оваа недела, тогаш ќе има услови и за локало невреме проследено со силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Исто така и температурите на воздухот кон средината на неделава ќе бидат во тенденција на опаѓање.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, најпрвин од западен, а потоа од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 22 степени.

Времето денеска: Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи...

Исто така, во среда, особено Долж Повардарието и на истокот ветерот ќе го промени правецот во северозападен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени!

Времето денеска: Променливо облачно со повремен локален дожд

Денес и утре времето во нашата држава ќе се задржи променливо облачно со повремен локален...

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.
Потоа до вторник нашата територија ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој повремено ќе условуваат врнежи од дожд.

ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА: Детална временска прогноза!

Под влијание на моќна циклонска активност, денес времето во нашата држава ќе биде претежно...