Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

Објавил: Стојче Бушин | 3 јуни, 2020 8:01

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе има повремен локален дожд и услови за ретка појава на грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Од пладневните часови ќе има услови и за локален краткотраен дожд. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 22 степени.

Потоа утре ќе имаме нешто постабилна атмосфера, иако има услови за изолирана појава на краткотраен дожд во попладневните часови. Ќе започне да дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец и истиот повремено ќе засилува, особено во петок. Температурите на воздухот, поради продор на потопла воздушна маса од југ ќе бележат тенденција на пораст и од утре ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.

Во петок попладне и во вечерните часови особено на запад ќе има локални врнежи од дожд и тоа под влијание на нов влажен бран. Врнежи на повеќе места ќе има во сабота и тоа особено попладне, ќе има услови и за локална појава на нестабилност проследена со грмежи. Исто така, сабота ќе биде малку посвежа.

Потоа од недела повторно температурите на воздухот ќе бидат во пораст а атмосферата нема да биде во целост стабилна, што значи ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд во попладневните часови.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Освежување на времето ќе има утре доцна попладне и навечер кога ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ: За викендот температурата и до 36 степени!

За време на овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен!

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Времето во Македонија: Сончево со мала локална облачност

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб...