Уште потопло ќе биде на почетокот од следната недела кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 септември, 2020 9:57

Деталнo метео: Продолжува периодот на стабилно и суво време

Фото/Текст извор: ©фокус.мк

Денес, како и во текот на следните денови ќе продолжи периодот на стабилно, суво и сончево време, со мала до умерена локална облачност. Денес и утре ќе дува умерен, особено долж повардарието, повремено засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени, во југоисточните предели истите има услови да се искачат до околу 34 степени.

Уште потопло ќе биде на почетокот од следната недела кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Во Скопје и околината ќе продолжи периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност, максималната дневна температура овие денови се очекува да се искачи до околу 28, 29 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Сепак утре и во четврток во попладневните и во вечерните часови на МНОГУ МЕСТА ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

ВНИМАВАЈТЕ: ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ ПРОДОЛЖУВААТ – НО ДОАЃА ГОЛЕМО ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

Многу високите температури на воздухот продолжуваат и понатаму и во следните денови...

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42 степени, додека во најтоплите предели истите има услови да се искачат дури и над 42 степени.

МАКЕДОНИЈА ВО ОПАСНА ФАЗА ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ – ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА СЕДМИЦА!

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица времето во Македонија ќе...

Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град. Локално ќе наврне ГОЛЕМО количество на воден талог (над 30 л/м2), со што можни се и локални поплавувања.

ДОАЃА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН, МНОГУ ДОЖД И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

Голема промена на времето и тоа под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН воздушен бран ќе има во...