Сексолозите ве советуваат да ја практикувате оваа активност три до пет пати неделно, а во викендите до два пати дневно.

Објавил: Сара Фемина | 21 јуни, 2019 22:27

ДИВ СЕКС 350 КАЛОРИИ, А ОБИЧЕН … Еве колку КИЛОГРАМИ можете да изгубите ГОДИШНО!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Со секојдневниот „нормален“ секс за половина час се трошат 150 калории, а дивиот секс троши 350 калории, што е еднакво на половина час трчање.

Сексолозите ве советуваат да ја практикувате оваа активност три до пет пати неделно, а во викендите до два пати дневно.
Така ќе го искористите најдоброто од оваа „вежба“, а жените треба да ги контролираат своите оргазми, односно да се движат за да постигнат највисок степен на стимулација, бидејќи така ги употребуваат најмногу мускулите и кога се врз партнерот.

На овој начин, најдобро ги вежбаат рамениците, рацете и бутовите.

Покрај тоа, 15 минути страсно бакнување наутро, попладне и навечер, три пати неделно, согорува околу 100 калории дневно, што е 36.500 калории годишно и околу 4,5 килограми.

Ако сакате да ја одржите линија со помош на секс, треба цекој пат да потрошите најмалку по 15 минути на секс, а позицијата која ќе активира најмногу мускули кај мажите е – мисионерската.

Од останатите секојдневни активности, миењето на прозори, на пример, троши 336 калории на час, цицањето 215, играта со домашно милениче 204, а чистење на дворот 362. Не заборавајте да се смеете. Десет до петнаесет минути смеење троши 10-40 калории.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Додадете малку ентузијазам во ваквиот тип на секс. Ако не сте свесни, понекогаш со мало поместување на телото или аголот на пенисот, може да се достигне сексуална нирвана која ќе предизвика серија на оргазми.

6 секси пози од позади

Не е тајна дека “кучешкиот“ стил е голем фаворит на мажите, како и на голем број од...

Ако некогаш сте се запрашале дали е можно жените да доживеат оргазам без секс, па дури и без мастурбација, експертите се согласуваат: „Да, можно е“.

Како да доживеете оргазам без секс или мастурбација?

Експертите тврдат дека е можно да се достигне кулминација без „стандардна“ сексуална...

Младите љубовници не реагирале ни на децата ни на возрасните, се додека родителите не почнале да им приоѓаат!

ЖЕШКА СЕКС АКЦИЈА НА ПЛАЖА ВО ХРВАТСКА: На сред бел ден во Задар се водеше љубов!

Посетителите на главната градска плажа во Новиград, кај Задар во Хрватска, во петокот...

Истражувањата на универзитетот Нотингам покажало дека мажите што имале редовен секс во 50-тите години имаат помали шанси за развој на рак на простатата.

Утринскиот секс го крева расположението и го зајакнува имунитетот!

Ако незнаете како да го започнете денот во добро расположение, одговорот е мошне едноставен:...