По прегласувањето

Објавил: Калина Мартинска | 22 мај, 2024 22:43

ДИК: Европски фронт и ВРЕДИ со по 8 мандати во шестата изборна единица

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Европски фронт 4 мандати, коалиција Вреди 1 мандат во 5 изборна единица

Во шестата изборна единица коалицијата Европски фронт освои 8 мандати , коалиција ВЛЕН 8 мандати, соопшти Даштевски и додаде дека течат роковите за жалба. Додаде дека кусата прес конференцијата доцнела речиси два часа поради тоа што требало да ги пресметаат резултатите.

Излезноста на денешното прегласување до 18.30 часот беше 50,10 проценти или гласале околу 2.000 гласачи. .

Денеска се гласаше на едно избирачко место во селото Ларце, Желино кое е дел од шестата изборна единица, како и во шест изборачки места во Крушево, Долнени, Струга и Охрид, кои се во рамките на 5-тата изборна единица.. .

Изборна единица 5 Изборна единица 6

Крушево – избирачки места 1194 и 1202 с. Ларце – Желино – 2101

Долнени – избирачки места 1470 и 1470/1

Струга – избирачко место 1884

Охрид – избирачко место 1272

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.