Најголема излезност има во општините Новаци – 59,16% и Демир Хисар со 54,86%.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 октомври, 2021 16:00

ДИК: Излезеноста до 15 часот е над 31 отсто

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Државната изборна комисија денеска на прес конференција посочи дека 31,81% е излезноста на ниво на држава до 15 часот, при обработени податоци од 86,79% од избирачките места.

Најголема излезност има во општините Новаци – 59,16% и Демир Хисар со 54,86%.

А најмалку гласачи излегле до избирачките места во Шуто Оризари со 19,99% и 19,1% Во Центар Жупа.

Тој додаде дека до ДИК се пристигнати 134 приговори, од кои 63 се прифатени, а 10 одбиени.

Засега процесот на гласање оди во најдобар ред, а на некои гласачки места отежнато поради проблеми со апаратите за отисок од прст.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...