ВМРО се враќа на сцена

Објавил: Македонка Димкин | 18 октомври, 2021 9:55

ДИК: Целосно преброени гласовите во 67 општини

Фото/Текст извор: ©дик

Според интернет апликацијата на ДИК на која се прикажуваат резулатите од гласањето на вчерашните локални избори, завршено е броењето во 64 општини во земјава, a 100 проценти од податоците се обработени во Градско, Дојран, Лозово, Росоман, Центар Жупа, Богданци, Пласица и Чешиново-Облешево, Арачиново, Берово, Битола, додека во Скопје и скопските општини остануваат уште непроброени гласови.

Според првичните податоци Државната изборна комисија, досега се избрани градоначалници во првиот круг се во 28 општини и тоа:
Киро Нацков од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Градско со освоени 55,66% од гласовите;
Анго Ангов од СДСМ за градоначалник на Дојран со освоени 53,21% од гласовите;
Аријан Ибраим од ДПТМ за градоначалик на Центар Жупа со освоени 71,16% од гласовите.
Звонко Пекевски од СДСМ за Берово со 51,25% од гласовите.
Блаже Шапов од СДСМ за Богданци со 50,70% од гласовите.
Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ за Босилово со 58,33% од гласовите.
Перо Костадинов од СДСМ за Валандово со 57,73% од гласовите
Марко Колев од ВМРО-ДПМНЕ за Велес со 51,63% од гласовите
Миле Петков од ВМРО-ДПМНЕ за Виница со 54,74% од гласовите
Горан Трајковски од СДСМ за Делчево со 51,14% од гласовите
Борчо Коцев од ВМРО-ДПМНЕ за Зрновци со 54,54% оод гласовите
Александр Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ за Илинден со 53,40% од гласовите
Димитар Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ за Јегуновце со 50,40% од гласовите
Митко Јанчев од ВМРО-ДПМНЕ за Кавадарци со 72,35 од гласовите
Виктор Паунов од ВМРО-ДПМНЕ за Карбинци со 59,40% од гласовите
Сашко Митовски од СДСМ за Крива Паланка со 54,75% од гласовите
Николче Мискоски од СДСМ за Кривогаштани со 50,83%
Томе Христоски од СДСМ за Крушево со 52,70%
Еркан Арифи од ДУИ за Липково со 72,59%
Драганчо Саботковски од ВМРО-ДПМНЕ за Могила со 57,28%
Горан Стојанов од ВМРО-ДПМНЕ од Неготино со 51,94%
Стевче Стевановски од ВМРО-ДПМНЕ со 51,29%
Борче Митевски од ВМРО-ДПМНЕ за Петровец со 63,84%
Алија Јаоски од ДУИ за Пласница со 76,65%
Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп со 54,56%
Стефче Трпковски од ВМРО-ДПМНЕ за Сопиште со 65,03%
Дејан Владев од ВМРО-ДПМНЕ за Свети Николе со 51,97%
Костадин Костадинов од СДСМ за Струмица со 53,71% од гласовите
Блерим Беџети од ДУИ за Сарај со 65,97%

По пребројувањето на сите гласови, според податоците на системот на ДИК, втор круг сигурно ќе има во:

Лозово, Бутел, Росоман, Битола, Боговиње, Арачиново, Брвеница, Василево, Вевчани, Врапчиште, Гевгелија, Дебар, Дебарца, Демир Капија, Демир Хисар, Долнени, Желино, Зелениково, Кичево, Конче, Кочани, Кратово, Маврово, Ростуша, Македонска Каменица, Македонски Брод, Охрид, Ново Село, Пехчево, Пробиштип, Радовиш, Ранковце, Ресен, Студеничани, Старо Нагоричане, Струга, Теарце, Чашка, Чешиново-Облешево, Чучер Сандево.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...